DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta 4 milyon kişi evinden oldu

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, IŞİD'in saldırıları ve çıkan çatışmalardan dolayı şimdiye kadar 4 milyon sivilin evinden olduğunu söyledi.

5 Yıl Önce
2017-03-08 15:33:56

Caf, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye Amerikan Üniversitesi 5. Forum'unda yaptığı konuşmada, "DEAŞ'ın ortaya çıkmasından bu yana şimdiye kadar 4 milyon kişi evini terk edip iç göçmen statüsüne düştü." ifadesini kullandı.

Irak'ta IŞİD'in elinden birçok bölgenin geri alınmasından sonra evlerine dönenlerin de olduğunu belirten Caf, "Şu ana kadar 1 milyon 700 bin kişi ise evine döndü. Bu bizim için önemli bir gelişmedir." dedi.

Caf, evlerine geri dönemeyip kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde veya çadırkentlerde yaşam mücadelesi veren yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin bulunduğunu, bu insanlar için "uluslararası yardımın şart olduğunu" belirtti.

IŞİD, Haziran 2014 tarihinde Irak'ın 2'nci büyük kenti Musul başta olmak üzere birçok bölgeyi ele geçirmişti. IŞİD'in elinde tuttuğu bölgelerin kurtarılması için başlatılan askeri operasyonlar sonucu milyonlarca Iraklı evlerini terk etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş