DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Irak ordusu ve Şii milisler ayrı şeyler değil'

'Irak'ta orduyla Şii milislerin farklı şeyler olduğunu zannetmek, İslam dünyasının hatalı okumalarından biri.'

29.11.2016 15:38:15

TİMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Diriliş Postası Yazarı İsmail Yaşa dün kaleme aldığı köşe yazısında Musul'a dair anektodlar paylaştı.

Yaşa, İslam dünyasında bazı hatalı okumalar olduğunu söyleyerek "Irak'ta orduyla Şii milislerin farklı şeyler olduğunu zannetmek gibi" dedi.

Yaşa şöyle devam etti:

Bu yanılgı ve yanlış teşhis neticesinde "Musul'a El Haşd El Şaabi girmesin, Irak ordusu girsin" türünden söylemler ortaya çıkıyor.

Irak Parlamentosu, önceki gün "Şiilerin DAİŞ'i" olarak bilinen Sünnilere yönelik vahşetiyle DAİŞ'e bile rahmet okutan Şii milis gücü El Haşd El Şaabi'ye yasal ordu statüsü verdi. Dolayısıyla "Musul'a El Haşd El Şaabi girmesin, ordu girsin" söyleminin hiçbir anlamı kalmadı. Aslında bu sözün önceden de bir anlamı yoktu. Çünkü "Irak ordusu" denilen askeri yapıyla El Haşd El Şaabi arasında dikkate değer bir fark yok. Türkiye, Suriye'de PKK/PYD ile Suriye Demokratik Güçleri adlı yapının aynı amaca hizmet ettiğini anladı. Bu doğru teşhis gerçekten de tedaviyi yarı yarıya kolaylaştırdı. Sınırlarımızı tehdit eden kanserli hücreler - Allah'ın izniyle - oralardan sökülüp atılınca tedavi tamamlanacak.

Umarım El Haşd El Şaabi'nin resmen Irak ordusunun bir parçası haline gelmesi bugüne kadar konulan teşhisin ve uygulanan tedavinin gözden geçirilmesine neden olur. Çünkü buna şiddetle ihtiyaç var. Suriye'de nasıl Amerika'nın manevralarına ve aldatma çabalarına kulak tıkayıp “PYD eşittir PKK ve SDG eşittir PYD” denildiyse, Irak'ta da hem sözde ordunun hem de El Haşd El Şaabi'nin aynı odaklarca mezhepçi Şii milis grubu mantığıyla kurulduğunu ve yapılandırıldığını artık görmek gerekiyor. Mesele sadece Irak değil. Şiiler, Müslümanlar arasında küçük bir azınlık. Bu azınlık üzerinden İslam coğrafyasında çoğunluğu hedef alan büyük bir operasyon yapılıyor. Amerika, Avrupa bu operasyonun içinde. FETÖ'yü ve PKK/PYD'yi destekledikleri gibi El Haşd El Şaabi'yi de destekliyorlar. Dolayısıyla Batı'nın ölçütlerini çöpe atıp bölge gerçeklerine ve Türkiye'nin çıkarlarına uygun özgün söylemler ve politikalar geliştirmek gerekiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mücahit emre

Evet bugün ehlisünnet zulüm altındaysa küfür tek çatı altinda toplanmışsa bunun en büyük nedeni müminlerin başsız kalması yani bir halifenin yokluğudur reise sonuna kadar destek olmaya devam etmeliyiz. Bunun aksi yorum yazanlar zaten ehli küfrün tarafindadir onların adamıdır bunu artık biliyoruz..

yavuz tan

Mezhepçilik bir israil-ingliz projesidir. İslam de ve geç. Sorun yaratmayın. İsrail sevinir.

hasan

Şii ırak ordusu,Sünni Türk ordusu,,bunlar hoş beyanlar değil..bırakın mezhepçi yaklaşımları!

Güven Güler

siz böyle mezhepciliğe devam edin sonunda bu ateş sizinde eteğinizi tutuşturacak ben sizleri o zaman görecem kapısını çalmaya yüzünüz olacak bir tek insan evladı bulamayacaksınız zira kimse libyayı sırtından vuran Irak'a bomba yağmasına kucak açan Suriyeyi yerle bir ölurken oturup hilafeti kuracaz diye goçunan bir topluma selam bile vermez. Korkmayın o günler yaklaşıyor belki yarın belki yarındanda yakın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan