SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Irak ordusu Ovaköy için harekete geçiyor

Irak ordusu Ovaköy için harekete geçiyor

Bağdat güçleri, Ovaköy’ün karşısındaki Dayrabun ve Bacid için operasyona hazırlanıyor.

Irak ordusu Ovaköy için harekete geçiyor
12.10.2017 08:57:55

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referanduma gitmesiyle geriliminm arttığı Irak'ta Türkiye ve Merkezi Irak Yönetimi'nin sınır kapısı olarak kullanacakları Ovaköy'ün karşısında bulunan Peşmerge kontrolündeki Dayrabun ve Bacid için Bağdat güçleri harekete geçiyor.

Buna göre Dayrabun ve Bacid, yapımı düşünülen Ovaköy Sınır Kapısı'nın Irak'a açılan noktası konumunda olması sebebiyle kritik önem taşıyor.

Gelen haberlere göre karşılıklı restleşmeye sahne olan bölgedeki Peşmergeler, Bağdat yönetimine “Burası bizim kontrolümüzde ve bölgeye yaklaşan kim olursa vururuz” tehdidinde bulundu. Irak Hükümeti'nden ise cevap gecikmedi: “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz, tartışmalı bölgelerden çekilin!”

Irak Merkezi Hükümetinin yayınladığı ültimatom kapsamında sınır kapıları, petrol sahaları ve havalimanlarının devri öncelik taşıyor. Türkiye ve Irak arasında Habur'u by-pass edecek olan Ovaköy konusunda büyük oranda mutabakat sağlandı.

Halen 50 bin kişilik kuvvetle operasyon sürdüren Bağdat güçlerinin bölgeye 70 binlik daha takviye yapabileceği kaydedildiliyor. Merkezi ordu, içerisindeki İran destekli Şii milislerle toplamda 220 bin askerden oluşuyor.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 12.10.2017 09:15:22
hangi ülkenin ırak güçlerini kürtlere karşı kışkırttığı çok malum...
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR