SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi planı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi planı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi için oluşturulan 35 maddelik plandan 13’ünün uygulandığı belirtildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi planı
14.3.2019 23:51:53

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir süredir anlaşmazlık yaşanan Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), hükümetin kurulması, Kerkük meselesi ve Bağdat ile ilişkiler konusunda iş birliği için 4 Mart tarihinde anlaştı.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer, 6 Mart'ta düzenlenen 6'ncı Süleymaniye Buluşması'nda yaptığı konuşmada bu anlaşmanın Peşmerge Bakanlığı'nda reforma gidilmesini içerdiğini bu reformun önemli adımlarından birinin de Peşmerge Güçleri'nin tek çatı altında birleştirilmesi olduğunu söyledi.

35 MADDELİK PLAN

Kürdistan 24'ün haberine göre Peşmerge Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma 35 maddelik bir plan içeriyor. Buna göre KYB'ye bağlı 70 Birlikleri ile KDP'ye bağlı 80 Birlikleri'nin tek çatı altında toplanması amaçlanıyor.

13 MADDE HAYATA GEÇİRİLDİ

K24'e konuşan Peşmerge Komutani Amid Hejar, “Peşmerge Güçleri'nin birleştirilmesi projesi adımları iyi bir şekilde devam ediyor. 35 maddelik planın 13'ü şimdiye kadar uygulandı” dedi.

KOMİSYON KURULDU

Koalisyon güçlerinin Peşmerge Güçleri'nin birleşmesine destek olduğunu söyleyen Hejar, Peşmerge Güçleri'nin birleşmesi planının uzun soluklu olduğunu ve süreci takip etmesi için bir komisyon kurulduğunu belirtti.

Hejar, ABD, İngiltere ve Almanya'nın sürece destek olduğunu Hollanda'nın da askeri danışmanlar yoluyla sürece destek olma kararını aldığını ifade etti.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR