DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak: Kerkük'te kontrol sağlandı

Irak'ın Kerkük kent merkezinde 24 saat sonra kontrol sağlandı. Peşmerge güçleri ve Irak polisi şehirde gizlenmiş IŞİD unsurlarını aramayı sürdürüyor.

22.10.2016 13:24:06

Irak'ın Kerkük kent merkezinde IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışması tekrar başlamıştı. Dumiz, 1 Haziran ve Esra Mahkudin mahallelerinde yoğun çatışmalar sabah saatlerinde yeniden başlamıştı.

Örgütün, Cuma günü kent merkezine yoğun bir şekilde saldırı düzenlemesinden dolayı bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri söz konusu mahalleri abluka altına almış durumda.

Güvenlik güçleri zırhlı araçlarla militanların konuşlandığı sokak aralarına girip, sıcak çatışmaya giriyor.

IKBY Başkan Yardımcısı Kosret Resul Cuma akşamı yaptığı açıklamada "IŞİD'in kent üzerindeki tehlikesi yüzde 90 oranında ortadan kalktı. Kent sakinleri rahat uyusun." demişti. Örgütün Kerkük'e 100 militan ile saldırdığı bilgisini paylaşan Resul, "Amaçları kentin kısmen kontrolünü ele geçirdikten sonra uyuyan hücreleri sayesinde saldırıları artırmaktı ancak başarısız oldu." diye konuşmuştu.

IŞİD'in, gece yarısı Kerkük kent merkezi ve Dibis ilçesine intihar eylemcileriyle saldırması sonucu 17 kişi hayatını kaybetmiş, 40'dan fazla kişi ise yaralanmıştı. Kentte 2 günde 55 sivil ve güvenlik görevlisi öldü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş