DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak hükümeti Musul seferberliği başlattı

Irak Başbakanı İbadi, Musul'u kurtarmaya dönük seferberlik operasyonunun başladığını duyurdu.

02.06.2015 09:49:17

İbadi, "IŞİD'e Karşı Koalisyon Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı"na katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e yapacağı ziyaret öncesi televizyon konuşması yaptı.

"IŞİD'i Irak'ın her karış toprağından kovmaya azimliyiz" diyen İbadi, uluslararası çabaların teröristlerin ülkesine akınını durdurmada başarısız olduğunu söyleyerek, "Bu akın ne azaldı ne de durdu" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl haziran ayından beri IŞİD'in kontrolünde bulunan Musul'u kurtarma operasyonuna da değinen Başbakan İbadi, "Musul'u kurtarmaya dönük seferberlik operasyonu başladı" şeklinde konuştu.

İbadi, şunları söyledi:

"IŞİD, işlediği suçları finanse etmek için petrol kaçakçılığına devam ediyor. Paris'teki konferansa katılmamızın amacı bu ülkeleri (IŞİD'e karşı koalisyon ülkeleri) Irak'ın yanında olmaya davet etmek. IŞİD eğer ki Irak'ın bazı toprak parçalarını ele geçirdikten sonra civar ülkelere geçerse bu ülkeler güvende olmaz."

"Güvenlik güçlerimiz, 2 bin 300 adet askeri zırhlı araç, çok sayıda silah ve mühimmatı Musul'da, IŞİD'e kaptırdı. Devam eden çatışmalarda daha çok zırhlı araç ve tank kaybederiz. Güvenlik durumu kötüye gidince çok sayıda ABD'li ve Rus bakım ve müteahhitlik şirketi de ülkeden çekildi" ifadelerini kullandı.

Irak'ta, IŞİD'in 10 Haziran 2014 tarihinde Musul başta olmak üzere bazı kentlerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından çatışmalar sürüyor. Örgütün ele geçirdiği birçok bölgeden çekilen Irak ordusu ardından çok sayıda Amerikan yapımı zırhlı araç, silah ve askeri mühimmat bırakmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kenan atalay

akup köse ben seni tanımam bilmem,taki 2015 şubat ayının bir sabahın erken köründe silivri dinlenme tesislerinde kahvaltı almak için geldiğinde kapalı tesislerde bile cam bardağın serbest olduğu bir minvalde ne hikmetse işgüzar bir memurun sana cam badakla çay alamayacağını ama seninde haklı olarak ısrarla alabileceğini söylemenle birlikte o müsvedde memura şiddetle(BAĞIRMAAAAAA.....deyişin hala kulaklarımda!! oda senin kolundan tutup baş memurluğa götürdü ve 1 dak geçmeden sen bir kahraman edasıyla geldin ve aynen şöyle dedin..(ben bu bardakla çay alırım!!)deyişin haala kulaklarımda!ve aldın!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş