SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Irak depreminde yeni gelişme! Bilanço ağırlaşıyor...

Irak depreminde yeni gelişme! Bilanço ağırlaşıyor...

İran'da binlerce evin yıkıldığı veya hasar ördüğü 7.3'lük depremin ardından can kaybı 530'a çıktı.

Irak depreminde yeni gelişme! Bilanço ağırlaşıyor...
14.11.2017 15:26:05

Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son 50 yılın en büyük depreminde ölü sayısı 530 oldu. Yarı resmi haber ajansı, bugün enkazlardan çıkarılan kurbanlarla birlikte can kaybının arttığını duyurdu.

BATTANİYE VE ÇADIRA İHTİYAÇLARI VAR

Reuters haber ajansı, 7.3'lük depremin ardından binlerce İranlının dondurucu soğuğa rağmen geceyi sokaklarda geçirdiğini bildiriyor. 12 bin evin hasar gördüğü ülkede binlerce insanın battaniye ve çadıra ihtiyacı var. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, Zagros Dağları'ndaki Serpulzihab'ı yerle bir eden sarsıntının korkusuyla kimsenin uyumadığını aktarıyor. Kentte devletin yaptırdığı Mehr Evleri'nin birçoğu enkaza döndü. AP, konutların bir önceki cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde inşa edildiği bilgisini verdi.

Serpulzihab'taki tek hastanenin depremde yıkılması üzerine Ordu birlikleri sahra hastanesi kurdu, ağır yaralı birçok depremzede ise başkent Tahran'daki hastanelere taşındı.

KIŞLA YIKILDI, ASKERLER ÖLDÜ

7 binden fazla insanın yaralandığı bölgede halen 1000 kadar yaralı hastanelerde tedavi görüyor. Geniş bir alanda telefonlar çalışmıyor, elektrik ve su hatlarında da kesintiler var. Deprem ordu binalarına da hasar verdi, sayısı açıklanmayan askerler öldü.

RUHANİ'DEN EV SÖZÜ

Salı Sabahı deprem bölgesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yıkılan binaların en kısa sürede yeniden yapılacağı sözünü verdi. Depremde evini kaybedenlere ya yeni bir daire verilecek ya da kira yardımı yapılacak. Ruhani, İran'la dayanışma içinde olan ülkelere de teşekkür etti.

Merkez üssü Irak'ın halepçe kentinin yakınları olan büyük depremin 1060 kilometre mesafedeki Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildiği bildiriliyor. Dubai'deki gökdelenler deprem sırasında sallandı.

Irak ve İran'la birlikte sarsıntı Türkiye, Suriye, Suudi arabistan, Kuveyt, Lübnan, İsrail, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan, Azerbaycan ve Ermenistan'da da hissedildi.

IRAK TARAFINDA YEDİ CAN KAYBI BULUNUYOR

İran'da bugüne kadar olan en ağır depremlerden biri, 2003 yılında gerçekleşti. Merkez üssü tarihi Bam kenti olan 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 31 bin insan yaşamını yitirmişti.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  / 14.11.2017 15:41:43
  IRAKDA EV Mİ KALDI AMERİKAN BOMBALARINDAN İNSANLAR ZATEN BOMBALARIN ENKAZI OLTINDA YAŞIYOR .
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR