DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Irak Başbakanı İbadi, Tahran'da

Irak Başbakanı İbadi, Tahran'da

17.06.2015 22:20:40
" İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin terör örgütü DAEŞ'e karşı olan mücadelede Irak'ın yanında olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığı basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Ruhani, Tahran'a resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi kabul etti. Ruhani, iki ülke ilişkilerinin stratejik öneme sahip olduğuna işaret ederek, "İran ile Irak arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile geliştirilmesi, sadece iki ülke yararına değil, tüm bölge ülkelerinin menfaatine hizmet edecektir" ifadesini kullandı.

"Irak'ın güvenliği ve istikrarı şüphesiz İran'ın güvenliği ve istikrarı demektir" diyen Ruhani, şunları kaydetti:

"Maalesef bazı ülkeler kendilerinin kısa süreli çıkarları için Irak halkını bölmek istiyor. Böyle bir ortamda, Irak'ın ulusal birlik ve beraberliğini güçlendirmek için tüm çabalar gösterilmeli. Terörle mücadelede Irak hükümetiyle iş birliğini devam ettirmeye hazırız. Irak ve diğer komşularımızın güvenliği ve huzuru bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yardımcı olacaktır."

Ruhani, ""İran, DAEŞ ile olan mücadelesinde Irak'ın yanındadır" dedi.

Ruhani görüşmede ayrıca iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmaların icrasının hızlandırılması gerektiğine işaret ederek, "özellikle Basra, Abadan ve Hürremşehr limanlarının geliştirilmesinin öncelikli iş birlikleri arasında yer aldığını" belirtti.

Ülkesine verdiği destekten ötürü İran'a teşekkür eden Irak Başbakanı İbadi de görüşmede şunları dile getirdi:

"Irak, teröristlerle olan savaşımızda gösterdiği dostça yardımlarından dolayı İran'ı takdir ediyor. Şüphesiz bu yardımların devamı DAEŞ'ın sadece Irak'ta değil tüm bölgeden silinmesini sağlayacaktır. Terör örgütü DAEŞ kültürel miraslarımızı, tefekkürümüzü ve dinimizi yok etmeye çalışıyor. Ancak Irak halkı ve hükümeti birlik halinde teröristlerin karşısında duruyorlar ve bu mücadelede dostlarının yardımını bekliyorlar."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet Cemil Kava

Rusya'nın yıllar önce bağımsız devletler topluluğu adı altında belli ülkeleri bir araya getirmek istemesi, boş değildi tabi.Putin öncülüğünde güçlenen ve kendine gelen Rusya'nın imparatorluk hülyasıyla tekrar dirilme çabası Kırımı ilhakı,ardından Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki ayrılıkçıları silahlandırması,Suriye'de olanlar karşısında batıyla ters düşmesi,batının uyguladığı ekonomik yaptırımların yeterli sonuç vermemesi Rusya'nın hızını alamayacağının belirtisiydi belki de.Bana öyle geliyor ki sıra diğer bağımsızlığını almış ülkelere geliyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan