İnternetten maske siparişi satışı yasak mı?

İnternetten maske siparişi satışı yasak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklama ile 'ücretli maske satışı kesinlikle yasak' demişti. Bu açıklamanın ardından binlerce kişi İnternetten maske siparişi satışı yasak mı diye sormaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından Türk Eczacıları Birliği'nden flaş bir açıklama geldi. Açıklamada 'İkinci açıklamaya kadar eczanelerinden maske satışı yapmaması uygun olacaktır' denildi. Peki internetten maske satışı yasak mı?

07.04.2020 13:33:09

İnternetten maske siparişi satışı yasak mı?  Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklama ile "ücretli maske satışı kesinlikle yasak" demişti. Bu açıklamanın ardından binlerce kişi İnternetten maske siparişi satışı yasak mı diye sormaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından Türk Eczacıları Birliği'nden flaş bir açıklama geldi. Açıklamada 'İkinci açıklamaya kadar eczanelerinden maske satışı yapmaması uygun olacaktır' denildi. Peki internetten maske satışı yasak mı? İnternetten maske sipariş edenler ne yapacak? İnternetten maske siparişi verenler ne yapacak?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN ÜCRETLİ MASKE SATIŞI AÇIKLAMASI

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları; Kesinlikle para ile maske satışı yasaktır. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretim planlamalarımız vardır. Ücretsiz şekilde maske ulaştırmaya kararlıyız. Evlerinden dışarı çıkmak zorunda olanlara 3 adımdan yakın mesafede bulunmamalarını istiyoruz. sosyal mesafeye çok dikkat etmeliyiz. Hastanelerimizde tedavi konusunda bir sıkıntımız yoktur. Şu an kadar sağlık hizmetleri ve tedariki bakımından kayda değer bir meseleyle karşılaşmadık. Yoğun bir çalışmayla Atatürk Havalimanı alanını ve Sancak Tepe'deki havaalanı kısmını da bin odalık hastaneyi yapıyoruz. Bunları süratle 45 gün içerisinde buraları bitireceğiz.

ECZANEDE MASKE SATIŞI YASAK MI?

Eczacılar Birliği eczanelerde maske satışı yasaklandı mı sorusuna açıklama ile yanıt verdi. Yapılan açıklamada, "Meslektaşlarımızın yapılacak ikinci açıklamaya kadar eczanelerinden maske satışı yapmaması uygun olacaktır" diyerek şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamada, maske satışının yasak olduğu ifade edilmiştir. Konu hakkında yapılacak ikinci bir açıklamaya kadar, meslektaşlarımızın eczanelerinden maske satışı yapmaması uygun olacaktır."

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan ücretsiz maske dağıtımında başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak. "PttAVM.com" internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının koordinasyonunda "https://maske.epttavm.com" üzerinden yapılacak başvurulara kısa sürede yoğun bir ilgi olduğu belirtildi. Duyuruda, "Sizlere daha sağlıklı hizmet sunabilmek adına, ücretsiz maske taleplerinize ilişkin başvurularınızı en kısa sürede e-Devlet Kapısı üzerinden alacağımızı bildirmek isteriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi.

20 YAŞ ÜSTÜ 65 YAŞ ALTINA ÜCRETSİZ MASKE DAĞITILACAK

Maskelerin, 20-65 yaş arasındaki her vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklanmıştı.

N95 MASKE NEDİR?

Cerrahi maskelerde dahi bu korunma rakamı yüzde 70'e kadar yükseliyor. Sağlık çalışanlarının kullandıkları N95 maskeler var onlar öneriliyor. N95 maskeler, Bakteri, virüs, toz, sis ve duman gibi kirleticileri filtreleme konusunda sıradan maskelere göre daha yüksek performans gösteriyor. Çeşitli iş güvenliği ekipmanları satan yerlerde ve medikallerde bulunabiliyor. Birçok N95 maskesi yüksek filtrasyon verimliliği ve kolay nefes alıp vermeyi kolaylaştıran düşük hava direncine sahip.

N95 MASKE FİYATLARI NE KADAR?

N95 maske fiyatları popüler alışveriş sitelerinde modellerine göre değişiklik gösteriyor. Kimi alışveriş sitelerinde fiyatlar 30 liradan başlıyor. Maskenin modeline ve özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Fiyatların 350 liraya kadar çıktığı göze çarpıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

koray derik

eczanelerde maske satışı devam etmelidir.