DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'İnsanların hareketleri, matematiksel modellerle açıklanacak'

'İnsanların hareketleri, matematiksel modellerle açıklanacak'

27.05.2015 13:12:39
Sabancı Üniversitesi ile dünyanın önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) arasında yapılan stratejik ortaklık kapsamında insanların hareketlerini matematiksel modellerle açıklayacak çalışmaların yapılacağı "Behavioral Analytics & Visualization Lab" kuruldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilk ve tek olan laboratuvarın kurulması dolayısıyla Karaköy Minerva Palas'ta tanıtım toplantısı düzenlendi.

MIT Media Lab kurucularından ve Dünya Ekonomik Forumu Büyük Veri Girişimi Eş Başkanı Prof. Alex Pentland, burada yaptığı konuşmada, "büyük veri analitiği ve işbirliğinin önemi" hakkında bilgi verdi.

Giyilebilir teknoloji çalışmalarına 1995 yılında başlandığını anımsatan Pentland, elde edilen verilerin insanların, hem iş hayatında hem de sosyal hayatlarında işbirlikleri kurmalarına, daha fazla sosyalleşmelerine destek olduğunu aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Bozkaya ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Balcısoy da laboratuvar etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Bozkaya, büyük veri analitiğinin son yıllarda yaygınlığı giderek artan bir araştırma alanı olduğunu, çok farklı sektör ve uygulamalardan elde edilen büyük veritabanlarının farklı amaçlar için analiz edildiğini aktardı.

Balcısoy da veri görselleştirmelerinin amacının, görme duyusunu uyararak, insanlara karmaşık veriler hakkında anlam çıkarmada yardım etmek olduğunu vurguladı

- Laboratuvarda neler yapılacak

Sabancı Behavioral Analytics & Visualization Lab bünyesinde yürütülecek büyük veri analitiği çalışmaları, insanların, sosyal grupların ve tüketicilerin farklı ortamlardaki hareketlerini matematiksel model ve ilişkilerle açıklayacak.

Bu çalışmalardan elde edilecek model ve bulgular, ilgili grupların, sektör analistlerinin, yöneticilerinin yeni iş modelleri geliştirmelerine yönelik demo ve prototipler oluşturma potansiyeline sahip olacak. Elde edilecek sonuçların iş dünyasında uygulanması mümkün olabilecek. Ayrıca temel araştırma düzeyinde akademik dünyayı yakından ilgilendirecek bulgu ve sonuçları da elde edilebilecek.

Laboratuvarda Sabancı Üniversitesi ile MIT öğretim üyelerinin yönetim ve danışmanlığında yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıların çalışması planlanıyor.

Laboratuvar stratejik ortakların sağlayacağı farklı kaynaklardan gelecek veriler üzerinde çeşitli araştırma projeleri üretecek. Bu kapsamda öğrencilerin master ve doktora tezlerini yazabileceği araştırma çalışmaları gerçekleştirmeleri de bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alsancak

28 şubat sürecinde gerçekler ortaya çıkmasın diye demirelin fişi çekildi...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş