SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İnsan beyninin bilgisayarla entegrasyonu yakın mı?

İnsan beyninin bilgisayarla entegrasyonu yakın mı?

Bir ABD şirketi, beyin ve bilgisayar arasındaki yüksek bant genişliği’ ile ilgili bağlantıya dayanan bir teknoloji açıklandı. Elon Musk, bu teknolojinin, insanların yapay zeka ile etkin bir şekilde bütünleşmesine izin vereceğini açıkça belirtti.

İnsan beyninin bilgisayarla entegrasyonu yakın mı?
26.4.2019 10:31:18

Fransız dergisi Xpress, ‘New Orleans' şirketinin, insan beynini bilgisayarlara bağlamak için arayüz kurmak isteğini içeren bir rapor hazırladığını duyurdu. Fazla ayrıntı içermeyen bu rapor, Güney Afrika kökenli Amerikan milyarder Elon Mask'e de gösterildi.

ÇALIŞMA GİZLİLİK İÇİNDE YÜRÜTÜLÜYOR

Dergi; 2016 yılında NewLink adlı şirketin kurulduğunu söyledi. Bu şirket, insan beyninin performansını artıracak bir ekipman geliştirmeyi hedefliyor. Ancak bu faaliyetleri, katı bir gizlilik içinde sürdürüyor ve faaliyetler hakkında çok az şey biliniyor.

Şirketin web sitesinde; ‘beyin ve bilgisayar arasındaki yüksek bant genişliği' ile ilgili bağlantıya dayanan bir teknoloji açıklandı. Geçen yıl boyunca Elon Musk, bu teknolojinin, insanların yapay zeka ile etkin bir şekilde bütünleşmesine izin vereceğini açıkça belirtti.

Teknoloji, beyinde esnek bir devre enjekte etme sürecine değinen Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan bir makalede ana hatlarıyla belirtildi. Harvard Üniversitesi'nde araştırma yapan araştırmacı Charles Lepper, “Elektronik devreler ile sinir devreleri arasındaki herhangi bir farkı bulanıklaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

ELON MUSK UYARDI

2016 yılında düzenlenen bir konferansta Elon Musk, yapay zeka sebebiyle insanların yakında hayvanlar gibi olacağı konusunda uyardı. Musk, yapay zekaya maruz kalmamak için tek yolun biyolojik zekayı, makinelerle birleştirmek olduğuna inanıyor gibi görünüyor.

Yapay zeka sadece belirli görevleri insanlardan daha hızlı ve etkin bir şekilde yapmıyor. Aynı zamanda diğer cihazlarla da hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor. Bilgisayarlar birbirlerine insanlardan daha hızlı bağlanırlar ve bu da zeka üstünlüklerini artırır.

Eilon Mask'e göre, beyin ile doğrudan etkileşime giren sinir dokusu, kullanıcıların fikirlerini geniş bir frekans aralığında bilgisayar üzerinden iletmelerini sağlayacaktır. Bununla birlikte, bazı uzmanlar bu teknolojinin insan beyninin gücünü büyük ölçüde artırabileceğini kabul etmelerine rağmen aynı zamanda korsanlık tehlikeleri konusunda uyardıklarını ve bu yüzden şüpheci kaldıklarını söylediler.

İNSANLARIN KARARLARINI
DOĞRUDAN ETKİLEYEBİLİYOR

Bir uzman, "Teknolojik gelişmeler, insanların zihinsel karmaşıklıklarının deşifre edilebileceği bir dünyanın önünü açıyor ve insanların niyetlerini, duygularını ve hatta kararlarını doğrudan manipüle etmek için bir fırsat oluşturabiliyor.” Bu uzmanlara göre, farklı sinir teknolojisi uygulamalarının potansiyel sağlık ve sosyal faydaları çok olabilir. Onlardan yararlanmak için önce bu yeni gelişmeleri insanlığa saygı göstermek ve korumak ve insanlığa yalnızca en iyi şekilde sunmamızı sağlamak için yönlendirmeliyiz.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR