DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İnşaat temeli kazısında mezar odası bulundu

İnşaat temeli kazısında mezar odası bulundu

7 Yıl Önce
2015-06-02 17:21:02
Samsun'un İlkadım ilçesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen mezar odası ortaya çıkarıldı.

Kalkancı Mahallesi Adalet Caddesi'nde Ahmet Kırımlı'ya ait inşaatın temel kazısı sırasında, tarihi kalıntılar olduğu fark edilince, durum yetkililere bildirildi.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi uzmanlarınca yapılan ilk incelemede, ortaya çıkan kalıntıların Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen bir mezar odası olduğu ifade edildi.

İnşaat çalışması durdurulurken müze görevlileri, bulunan mezar odasında kazı yapılacağını, içeriden çıkacak malzemelerin değerlendirilmesi sonucu hangi döneme ait olduklarının kesinleşeceğini belirtti.

Hazırlanacak rapora göre inşaatın devam edip etmeyeceğine de karar verileceği öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklamaya yapan müteahhit Ahmet Kırımlı, "Kazı yaparken tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Ondan dolayı kazı durdu şu anda. Yetkililere haber verildi. Buraya 8 dairelik bir inşaat yapacaktık" dedi.

Öte yandan, çevresine güvenlik şeridi çekilen mezar odasına ilgililerin dışında girişe izin verilmiyor. Kentte daha önce de Baruthane ve Kalkanca mahallelerindeki bazı inşaat kazı çalışmalarında Antik Çağ'dan kalma mezar odaları bulunmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Cok merak ediyorum. Bu Cuppeli, 6 milyon Kürdun oyuyla secilmis Kürt vekillere serefsiz ve haysiyetsiz derken nedrn donup otuc tutmayan namaz kilmayan ve islami bilincleri sifirin altinda olan bu ulkucu irkci gruplara bisey diyemiyor. Islamciliginiz bu kadar sig mi. Kurd ve türke farkli mi işliyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş