DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İngiltere ve İskoçya'da oy verme işlemi başladı

İngiltere ve İskoçya'da oy verme işlemi başladı

7 Yıl Önce
2015-05-30 17:24:15
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Birleşik Krallık'taki seçim sürecinin düzenli ve sağlıklı şekilde ilerlediğini belirterek, "Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre, bu seçime daha büyük bir katılım, daha büyük oranda bir ilgi görüyoruz" dedi.

Bilgiç, Türk vatandaşlarını sandık başına gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi'nde 27 nolu sandıkta oyunu kullandı. Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına konuşan Bilgiç, "Genel anlamda seçim sürecinin, bugünden itibaren de oy verme işlemleri ve sürecinin gayet düzenli, sağlıklı bir şekilde ilerlemekte olduğunu gözlemledim. Bundan büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçen bütün herkese içtenlikle teşekkür ediyorum" dedi.

Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre, bu seçime daha büyük bir katılım ve daha büyük oranda bir ilgi gördüklerini belirten Bilgiç, "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, İngiltere'deki yurttaşlarımızın bu haklarına daha yüksek oranda sahip çıkmaya başladığını görüyoruz. Londra'da bu ikinci tecrübe. Ancak ilk kez Edinburgh'da da vatandaşlarımız oy veriyorlar. Ama büyük seçmen kitlesi asıl Londra'da. Hayırlı olsun" ifadesini kullandı.

- "Geçen seneki katılımı bugün hemen hemen ilk saatlerde aştık"

Aynı merkezde oyunu 28 nolu sandıkta kullanan Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar da, seçim sürecinin normal akışında ilerlediğinin altını çizerek, seçim sistemine yönelik eleştirilerin özellikle vatandaşların nüfus bilgileri ile adres kayıtlarına ilişkin olduğunu aktardı. Başkonsolos Yorulmazlar, "Bu sıkıntıların önümüzdeki dönemde düzeleceğini söyleyebiliriz. Londra Başkonsolosluğu olarak çok yoğun bir çalışma yürüttük. Oy kullanılan masalar gayet ahenkli. Tüm siyasi partilerin birbiriyle uyum içinde olduğu, birbirine yardım ettiği bir seçim düzeni kurduk" dedi.

Seçime çok yoğun bir katılım olduğunu dile getiren Yorulmazlar, "Geçen sene yaptığımız Cumhurbaşkanlığı seçimine göre, çok daha verimli, çok daha düzgün bir seçim gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Geçen seneki katılımı bugün hemen hemen ilk saatlerde aştık. Katılım sağlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kayıtlı seçmen sayımız 80 binden fazla, bugün itibariyle kullanılan oy sayısının 10 bini aşacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu arada, Londra'daki seçim merkezinde bazı partililer arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Sözlü tartışma büyümeden, son buldu.

Birleşik Krallık'taki Türk vatandaşları bu sabahtan itibaren Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da, Başkonsolosluk çalışma ofisinde kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı. Yarın da devam edecek oy verme işlemi için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Birleşik Krallık'ta 81 bin 643, 2 bin 915'i ise Edinburgh'da olmak üzere toplam 84 bin 558 kayıtlı seçmen bulunuyor. İlk günkü oy verme işlemi yerel saatle 19.00'da (TSİ 21.00) sona bulacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş