DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond İran'da

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond İran'da

7 Yıl Önce
2015-08-24 17:32:56
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma sonrasında gelişen şartlardan yararlanarak İran ile İngiltere arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinin zaruri olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ı başkent Tahran'daki makamında kabul eden Ruhani, İngiltere ve İran'ın siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek ve bölgesel ve uluslararası sorunların çözümü için ortaklık yapmasının bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

İngiltere ile İran arasında enerji, ulaşım, hava filosunun yenilenmesi, çevre, maden ve sanat gibi birçok iş birliği alanı olduğunu belirten Ruhani, bu projelere İngiliz şirketlerinin de katılım gösterebileceğini kaydetti.

Bölgedeki krizlere işaret eden, Suriye, Irak, Afganistan, Lübnan, Bahreyn ve Yemen gibi bölge ülkelerindeki sorunların görüşme, diyalog ve ortak girişimlerle çözülebileceğinin altını çizen Ruhani, "Hedefimiz dünyanın her yerinde cinayetin, kan dökülmesinin, tefrikanın, şiddetin ve aşırılığın önünü almaktır. Bu yüce hedefler için diğer ülkelerle iş birliği yapmak bizim için büyük öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond ise iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiğine vurgulayarak, "İngiltere, İran'la bütün alanlarda ilişkilerinin gelişmesini hedefliyor. Bu ilişkilerin kurulması için de istikrarlı siyasi ilişkilere ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hammond, Orta Doğu'da masum insanların öldürülmesinden endişe duyduklarını belirterek, masumların öldürülmesini engellemenin, bölgede uygun bir çözüme ulaşma yolunda iş birliklerinin başlangıç noktası olabileceğine işaret etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, dün İran ziyareti kapsamında 4 yıldan bu yana kapalı olan ülkesinin Tahran Büyükelçiliği'nin açılışını yapmıştı.

Hammond, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'le de bir araya gelmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

omerhalis

Lozan konusulunca niye hic kimse diliniyutmuscasina İtalyan hahambasi haim noum dan ve onun ustlendigi hainliklerden bahsetmez.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş