DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İngiltere, AB Zirvesi'nde pazarlıkta

İngiltere, AB Zirvesi'nde pazarlıkta

26.06.2015 10:45:47
İngiltere Başbakanı David Cameron, "ülkemin yürüttüğü yeniden müzakere ve reform sürecinin tam anlamıyla başlamasından dolayı memnunum" dedi.

Yunanistan'daki ekonomik kriz ile Akdeniz'deki mülteci krizinin gündemini oluşturduğu AB Zirve Toplantısı için Brüksel'de bulunan Cameron, ülkesinin birlik ile yürüttüğü yeniden müzakere sürecini de zirve gündemine taşıdı.

İngiltere Başbakanı'nın dün akşam zirve çerçevesinde AB liderlerine yaptığı 10 dakikalık konuşma basına kapalı gerçekleşti. Gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından açıklama yapan Cameron, şöyle konuştu:

"İngiltere'nin yürüttüğü yeniden müzakere ve reform sürecinin tam anlamıyla başlamasından dolayı memnunum. İnsanlar bana bunun mümkün olmadığını söylüyor. Bunun mümkün olduğunu ispatladık."

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise birlik üyeleri arasında İngiltere'ye yardım etme isteği olduğunu ancak AB'nin temel değerlerinin "satılık olmadığını" dile getirdi.

Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana yürüttüğü AB üyeliğini önce yeniden müzakere etmek ardından ise 2017 yılı sonuna kadar referanduma sunmak istiyor. AB ülkelerindeki ulusal parlamentoların yetkilerinin artırılması ve özellikle AB göçmenlerinin sayılarına sınırlama getirilmesini isteyen Cameron, göçmenlere sağlanan sosyal yardımların kesilmesi gerektiğini de ifade ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş