İngiliz Times'tan 'Demirtaş güzellemesi'!

İngiliz Times Gazetesi'nde Türkiye'deki 7 Haziran seçimlerini ele alan bir makale kaleme alındı...

27.05.2015 01:47:39

İngiliz Times gazetesinde, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerini ele alan makalede, "Kürt partisi, Erdoğan'ın mutlak güç hesaplarını engelleyebilir" başlıklı yazıda HDP'nin 'iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabileceği' ifadeleri kullanılıyor. Bilindiği üzere İngiliz Times gazetesi Gezi Parkı olaylarından bu yana yayınladığı pek çok haber Hükümet çevrelerince 'provokatif' bulunmuştu. Özellikle Türkiye'nin Suriye'de 'terörist' gruplarına desteklediğine dair çok sayıda iddiaya daha önce yer veren Times, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş için "Yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert şekilde eleştirildiği yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kürt partisine saldırmak' ve 'tarafsız olmamak'la itham edildi.

Özellikle seçimlere yaklaşılırken New York Times başta olmak üzere Batı gazetelerinde doğrudan seçimin tarafı olmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan makaleler yayınlanmaya başlarken HDP'nin de ciddi şekilde öne çıkarıldığı göze çarpıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, anketlerin 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde, AK Parti'nin göreve geldiği 2002'den bu yana ilk kez koalisyon kurmak zorunda kalabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçmenleri, tüm gücü elinde toplayacak anayasa değişikliğini yapabilmesi için AK Parti'ye parlamentodaki koltukların 5'te 3'ünü vermeye çağırdığı hatırlatılıyor.

Times'taki makale şöyle devam ediyor: "Karmaşık seçim hesaplarında anahtar HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) elinde. Türk siyasetini sarsan HDP, kendisini bir Kürt partisinden hem Kürt hem de Türklere hitap eden liberal bir partiye dönüştürdü. 76 milyon nüfuslu Türkiye'de 15 milyon Kürt yaşıyor."

"YAKIŞIKLI, KARİZMATİK VE SADECE 42 YAŞINDA"

Haberde kendisinden "yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında" diye söz edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hem AK Parti hem de CHP'den oy "çalabileceği" belirtiliyor. Buna örnek olarak da HDP'nin haftasonu İzmir'deki mitingine 20 bin kişinin katılması gösteriliyor.

Ancak birçok seçmenin, PKK ile bağlantısı nedeniyle HDP'yi hala "zehirli" olarak gördüğü belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da anayasal olarak partiler üstü bir konumda durması gerektiğinin hatırlatıldığı yazıda, "Buna rağmen, [Erdoğan] bazı konuşmalarında PKK ile bağlantısına vurgu yaparak Kürt partisine saldırdı" ifadesi kullanılıyor.

Haberde son seçim anketlerinin sonuçlarına da yer veriliyor. SONAR'ın anketine göre HDP'nin %10.4, AK Parti'nin %41 oy almasının beklendiği belirtiliyor.

Yüzde 10 barajını aşamazsa, HDP'nin oylarının diğer partilere dağıtılacağını, bunun da en çok AK Parti'nin işine yarayacağını yazan gazete, HDP'den milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın şu sözlerine yer veriyor: "Bunu [seçime parti olarak katılmayı], olgunluğumuzu, sadece Kürt bölgelerinin değil, tüm Türkiye'nin temsilcisi olduğumuzu kanıtlamak için yaptık".

"ERDOĞAN'IN KOBANİ HAKKINDAKİ SÖZLERİ KÜRTLERİ ÖFKELENDİRDİ"

Haberde Fırat'ın HDP'ye itici gücün, önceki seçimlerde AK Parti'ye oy vermiş olan muhafazakar Kürtlerden geleceğini söylediği belirtiliyor.

Times'in haberi şöyle devam ediyor: "Birçok Kürt, Erdoğan'ın, IŞİD'in Kobani işgali sırasındaki sözlerine çok öfkelendi. Erdoğan Kürt savaşçıları terörist olarak niteledi ve 'IŞİD'den farkları yok' dedi. Ayrıca Kürtlerin yenileceğini de söyledi ama bu yanlış bir tahmindi".

Yazı seçimlerden bir koalisyon çıkacaksa, en muhtemel senaryonun AK Parti- MHP koalisyonu olduğu ifadesiyle son buluyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Turkiyede 30 milyonluk Kürt nüfusun dili anayasada kabul ediliyor mu ki ordaki birkac binlik şii turkmenin resmi dili de kabul edilsin

erhan abacı

yazının tamamını okumadım sadece ilk paragrafı bile okursanız. ne olduğunu anlarsınız.bütün dünya birlik olmuş. yerli işbirlikçiler ile beraber. türkiyenin geleceğine taş koymaya çalışıyorlar. Millet Uyan...küçük işlerin ve hataların peşinden koşarak resmin büyüğüne bakmayı unutma...

ahmet oz

Sevgili gazete haberi o makaledeki her satir dogru eger yapilan guzelleme yakisikli karizmatik 42 yasinda olmasi sozleriyse hdp ye oy vermeyen bazi mhp li secmenlerdende sik sik duyuyoruz bunlari provakatif olan sizin basliklarinizdir bnde gercekten bu emperyaller ne yazmis diye baktim hic bir sey sen o baslikla insanlarin zekasiyla alay etmis oluyosun sevgili gazete ayip olmuyo mu erdogan tarafsiz degil hdp turkiyelilisme yolunda baraji asarsa akp kaybeder adam sempatik ve 42 yasinda nerde muhendislik sizin baslikmi makalemi muhendislik?

M

Hahahaha, chp ne oldu arkadas? yerini hdp doldurmus disarida? hem, bak, Türkün türkten baska dostu yoktur (ahmet türk haric :)) lafini dogrular nitelikte. eskiden bu pkkci Kürtlerden sadece silahla mücadele isterlerdi, siyasi anlamda medet umulmuyordu. ama Tayyip onlarida güçlendirdi, simdi onlardan medet umar oldular, ama siz %20'yi görmez oldular. ah ah, aklinizi basiniza alsanizda, bir kelimei sehadet getirip, birlessekte, tekrar atamizin yolundan gitsekte, Allah bizi yüceltsede, dünya mazlumlarina yardimci olsak beraber!