DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9372 ₺

EURO

16,8910 ₺

ALTIN

945,04 ₺

BİST

2.388,03 ₺

İngiliz gazetesi: Erdoğan'a baskı yapılmalı

İngiliz gazetesi Independent, bugünkü yazısında seçim sonuçlarının hem Türkiye hem bölge için kötü olduğu öne süren 'Erdoğan'a Kürtlerle barış sürecine yeniden başlaması için baskı yapılmalı' tavsiyesinde bulundu.

7 Yıl Önce
2015-11-03 10:43:59

Suriyeli mülteci krizinin Avrupa'ya sıçraması sonrası Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öven yazılar yayınlayan İngiliz medyası seçim sonuçları sonrası 'U dönüşü' yaptı.

Independent gazetesi başyazısında,"Türkiye'deki seçimin sonuçları hem ülke hem de bölge için kötü" iddisında bulundu.

Yazıda özetle şöyle deniyor:

"Türkiye'deki seçmenlerin Cumhurbaşkanları tarafından önlerine "Ya ben, ya kaos" seçeneği konulduğu dikkate alınırsa, Recep Tayyip Erdoğan'ın parlementoda mutlak çoğunluğu elde etmesi şaşırtıcı olmayabilir."

Erdoğan'ın partisi AK Parti'nin oylarını bu kadar artırması beklenmiyordu. Ama kazandığı 316 sandalye, otokratik Neo-İslamcı liderin yetkilerini artırmaya yönelik anayasa değişikliği yapabilmesi için yeterli değil.

BARIŞ SÜRECİNİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN BASKI YAPILMALI

Erdoğan belki yanılmış bir şekilde Kürt ayrılıkçılığı korkusu ya da yanlış hesap yaparak'Düşmanım düşmanı dostumdur' deyip bugün Irak ve Suriye'yi mahveden İslamcı militanlara göz yumdu. Eğer Batı Erdoğan'la çalışacaksa, ki çalışmalıdır, böyle lakayıt bir yaklaşımın geçmişte kaldığı konusunda güvence verilmelidir. Buna ek olarak, Erdoğan'a Kürtlerle barış sürecine yeniden başlaması için baskı yapılmalı. Bir çok kişi, çatışmaların yeniden başlamasını bir seçim stratejisi olduğunu düşünüyor.

Söz konusu olan Türkiye'nin Orta Doğu'nun ve Avrupa'nın istikrarı ve refahıdır. Türklerin sınırlarında tanık olabilecekleri şiddet ve topraklarında gördükleri terörist saldırılar, insanları korkuttu. Bu tür koşullarda insanlar genel olarak sağa ve tanıdıkları düşmana dönerler.

Şimdiye kadar Erdoğan Türkiye'nin geleceğini nasıl garantiye alacağını ve bu amaçla bölgedeki komşularıyla nasıl çalışacağı konusunda fazla ipucu vermedi. Türk halkı farkında olmadan kendini bir kaosun içinde bulabilir.

.

YORUMLAR (2)

MEHMET

sen kendi işine bak

mamo

insanlığı görmezlikten gelirsen, kafaya da kelleye de; 'baş' derler...biri leşte öter biri gülşende, kargaya da bülbüle de; 'kuş' derler...insanoğlu kâh düşünür kâh görür, hayale de rüyaya da; 'düş' derler...durduk yerde ortaya laf atarsan, eşeğe de insana da; 'çüüş' derler...!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş