DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

İncirlik'ten 'cehennem ateşi' yayılacak

ABD ile Türkiye arasında süren İncirlik görüşmelerinde ilerleme sağlandı. Anlaşma olursa, üsten kalkan İHA, Suriye’deki IŞİD ve Nusra örgütlerine yönelik İncirlik’te konuşlu MQ 1 model Predator’lerin üzerinde havadan karaya AGM-114 Hellfire (Cehennem ateşi) füzeleri ile operasyon düzenlenecek.

13.07.2015 13:46:17

Ankara'da hafta içinde ABD ve Türkiye arasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konulu yürütülen ve İncirlik Üssü'nde konuşlu füze yüklü iki İnsansız Hava Aracı (İHA) olan Predator'un kullanımıyla ilgili teknik müzakerelerde son aşamaya geldi.

NUSRA DA HEDEF

Teknik görüşmelerin ana hattını, Predator'lerin uçuş koordinatları ve kimlere karşı kullanacağı oluşturuyor. Predator'ler Türkiye-Suriye sınır hattında özellikle IŞİD ve Nusra örgütlerinin üst düzey yöneticilerinin belirlenip bunların hedef alınmasında kullanılacak. Bir yetkili, “Predator'ler hem istihbarat toplayacak, hem de uygun görüldüğünde havadan operasyon için devreye girecek” dedi.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre aynı yetkili, Türkiye'nin IŞİD gibi Nusra'yı da 'terör örgütü' olarak gördüğüne dikkat çekerek, Predator'lerin hedefinde bu örgüt yöneticilerinin de olacağını vurguladı.

Devam eden teknik görüşmelere göre ABD, Predator'lerin uçuşuyla ilgili önceden Türkiye'yi bilgilendirecek. Predator'un havalanmasıyla ilgili gelen istihbaratın niteliği, şahıs mı yoksa örgüt sığınağı veya cephaneliğinin mi hedef alınacağı, uçulacak bölgenin koordinatları ve olası geri dönüş saatiyle ilgili ABD tarafı, Türk askeri makamlarını bilgilendirecek.

ÜS KARŞILIĞINDA EĞİT- DONAT

ABD ve Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadele konusunda yürüttüğü görüşmelerde İncirlik Üssü'nün kullanımını daha önce Suriye'de güvenli bölge kurulmasına bağlayan Ankara, şartını, eğit-donat programının etkin hale getirilmesine çekti. Müzakere zemini MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, hiç alışılmadık biçimde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir araya geldiği mayıstaki gizli Washington ziyaretinde oluştu.

OBAMA İŞARETİNİ VERMİŞTİ

Suriye'nin ele alındığı görüşmeden sonra Türkiye'deki seçimlerin yapılmasını müteakip, bu hafta Ankara'da Savunma Bakanlığı Siyasi Konulardan Sorumlu Müsteşarı Christine Wormuth liderliğindeki ABD heyetiyle iki gün süren toplantılar da mutabakata son şeklini verdi. ABD'nin İncirlik için Türkiye'ye karşı bir pazarlık kozu olarak tuttuğu eğit-donat konusunda bir gelişme yaşanabileceğini ilk defa pazartesi günü ABD Başkanı Barack Obama söylemişti. Pentagon'daki toplantıda “Ekibime Suriye'deki ılımlı muhalefeti eğitip donatmak için daha fazla çalışacağımızı net olarak ilettim” demişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tayyibist...pist...pist...

bu nebiçim müslümanllık böyle..işidi anladık da.. neden nusra.. nusra suriyenin diğer direniş guruplarıyla çok güzel diyaloglar içinde...uyumlu ve mantıklı çalışıyor.. neden buna izin veriliyor.. tayyip ve ak parti dahada küçülecektir. hele birde işidin intehar saldırılarının tadına vaksınlar siz türkiyenin ciyak ciyak diye bağırmalarının görürsünüz..

Recepali

Bu domuz ammerikalılar yine çoluk çocuk sivil yerleri hastaneleri camileri pazar yerlerini bombalar sönra yanlışlık olmuş diyip özür dilerler. Bu şeytanlara güven olmaz. İnanmayın arkanızı dönmeyin bu iblislete

hasan ibrahim

Dilleriniz kurusun sizin!!! Ölen Kürt olunca ancak dalga geçer espri yaparak istihza ediyorsunuz!! Mısır Filistin veya başka bir islam diyarı olsa hüzün mısralarınızı dizer zalime nefret duygularınızı kusardınız. Öldürülen Mazlum ve Müslüman Kürt olunca böyle alçalabiliyorsunuz. O sahipsizlerin de görünmeyen Bir Sahibi var elbet. Ve yardımıyla imdadına yetişecek! O zaman siz alay ve istihza konusu olacaksınız savunduğunuz ve kutsadığınız zalım idareci ve katillerinizle!!! Ey Rabbim o günleri uzak kılma biz mazlum ve müslüman Kürt halkına ve bizi halkı zalim olan bu toplumdan kurtar!!! AMİN...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş