DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İmran Han'dan Ban Ki-mun'a mektup

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Birleşmiş Milletler'in (BM) Rohingya Müslümanlarını korumada başarısız olarak bir kez daha zulüm ve soykırım girişimlerine engel olamadığını belirtti.

04.06.2015 09:52:35

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Birleşmiş Milletler'in (BM) Rohingya Müslümanlarını korumada başarısız olarak bir kez daha zulüm ve soykırım girişimlerine engel olamadığını belirtti.

Han, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a Rohingyalı Müslümanların korunması için BM'nin daha fazla çaba göstermesi konusunda mektup yazdı. Mektubunda, BM'nin Rohingyalıları koruma konusunda yeterince çaba göstermediğini ifade eden Han, şöyle devam etti:

"Son 3 yıl içerisinde 120 binden fazla Rohingyalı Müslüman umutsuz ve çaresizce yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Bugün dahi yüzlercesi açık denizlere insani yardımdanuzak şekilde terk edilmiş durumda. Bu durum insan haklarını korumak, zulmün ve soykırımın önüne geçmek ile yükümlü olan BM'nin yetersizliğini ortaya koyması bakımından utanç vericidir. BM, Rohingyalı Müslümanları korumada da başarısız olarak bir kez daha zulüm ve soykırım girişimlerine engel olamamıştır. BM'nin ve uluslararası toplumun Rohingyalı Müslümanların içler acısı haline karşı olan sessizliği de 1970'lerden bu yana devam etmektedir."

Gördüğü şiddetten dolayı mülteci durumuna düşmüş tüm kişileri olduğu gibi Rohingyalı Müslümanları da korumanın ve zulümden kurtarmanın BM'nin sorumluluğu altında olduğunu kaydeden Han, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"BM Genel Sekreteri olarak sizi BM Şartı'nın 7. bölümünü uygulamaya konması ve Rohingya Müslümanlarına yapılan zulmün bitirilmesi için daha fazla çaba göstermeye çağırıyorum. Global dünya ve uluslararası toplum, dünyanın bir kısmı zulüm ve soykırım altında olduğu sürece güvende olamaz."

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri Han, geçen Ağustos ayında 2013 yılındaki seçimlere hile karıştığı gerekçesi ile hükümet karşıtı gösteriler başlatmıştı. Başkent İslamabad'da yaklaşık 40 gün süren gösteriler sonucunda hükümet ile PTI iddiaların araştırılması için uzlaşıya varmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Meheme

vallahi cübbeli seni gibi milyonlarcası imam hümeyninin tırnağı bile olamaz, o şiî bile olsa... senden milyon kere daha karakterli olduğu tarih bunun şahididir. siz Atatürke bile rahmet olursunuz da böyle bir alime rahmet olamazsınız ha.senin küçük beynin ancak bu kadar çalışır. köhne zihniyetinin ufku bu kadar olur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş