DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IMF'den Norveç ekonomisine tam not

IMF'den Norveç ekonomisine tam not

29.05.2015 18:22:45
IMF'nin bu seneki yıllık değerlendirme raporunda Norveç ekonomisinin başarılı grafiğine dair önemli noktalar ele alındı.

Ülkenin GSYİH'nda bu yıl yüzde 1,4 oranında artış olacağı bildirilirken, artışın gelecek yıl da devam edeceği fakat bu durumun hükümetin 2015 yılı için belirlediği ulusal bütçeye ait öngörüler çizgisinde kalacağı ifade edildi. Ayrıca, işsizliğin nispeten artacağı fakat tüm şartlar göz önünde bulundurulduğunda düşük bir seviyede kalacağı kaydedildi.

IMF'in değerlendirmesiyle ilgili olarak hükümet adına açıklama yapan Maliye Bakanı Siv Jensen, "IMF heyetinin hükümet tarafından revize edilmiş yeni ulusal bütçe dahilinde yer alan ekonomi programını desteklediğini belirtti. Jensen ayrıca Norveç hükümeti tarafından ekonominin karşılaştığı tehlikelerle ilgili hazırlamış olan analizlerinde heyet tarafından onaylandığını" bildirdi.

Raporda ayrıca, Norveç ekonomisinde büyük bir rolü olan petrol sektörünün sürdürülebilir büyümedeki risklerine vurgu yapılarak, rekabet edebilirliği yüksek olan diğer sektörlerin daha önemli bir konuma getirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

IMF'nin bu yılki raporunda özel olarak incelenen Norveç ekonomisi özellikle mali sistemin iyi yönetilmesi açısından dikkat çekici bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Din gorevlisi

Hele şukur mualuman alimlerden Allah rizasi icin bu katlima bir tepki geldi. Bu keferelerin kadin coluk cocuk demeden katlettigi bu insanlarin vebali biz muslumanlarin boynundadir. Sabah namazina ve sahura kalkan bir toplulugu katletmek zindik ve münafik bir toplulugun isi olabilir ancak. Allah bu sehitlere rahmet etsin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş