DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IMF, ABD'nin 2015 ve 2016 büyüme beklentilerini düşürdü

IMF, ABD'nin 2015 ve 2016 büyüme beklentilerini düşürdü

7 Yıl Önce
2015-06-04 17:04:21
Uluslararası Para Fonu (IMF) ABD'ye ilişkin büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz artışını 2016'ya ertelemesi tavsiyesinde bulundu.

IMF, ABD ekonomisine ilişkin 4. madde gözden geçirme raporunu yayımladı. Raporda, ABD ekonomisindeki ivmenin bu yılın ilk çeyreğinde olumsuz hava şartları, ülkenin batısındaki limanlarda yaşanan grevler, enerji sektöründeki yatırımlardaki sert düşüş ve güçlenen dolar nedeniyle sona erdiği belirtildi.

Büyümeyi geçici olarak aşağı çeken bu gelişmelerin etkisinin, uzun süreli olmayacağı kaydedilen raporda, "Güçlü işgücü piyasası, destekleyici finansal şartlar ve ucuz petrol, ekonominin yılın geri kalanında daha dinamik bir yol izlemesini destekleyecektir. Buna karşın, ilk aylardaki zayıf üretim, 2015 büyüme oranını kaçınılmaz olarak aşağı çekecektir. Bu oran, şu an yüzde 2,5 olarak tahmin edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca, ABD'nin gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisini de yüzde 3'e çeken IMF, nisan ayında yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda ülkenin 2015 ve 2016 yıllarında yüzde 3,1 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

- "Dolar şu andaki kurlara göre nispeten aşırı değerli"

Doların, sistematik ekonomilerin para politikaları ve büyüme oranlarındaki farklılıklardan dolayı son bir yılda yüzde 13 değerlendiği belirtilen raporda, "ABD doları şu andaki kurlara göre nispeten aşırı değerli" tespitine yer verildi.

Güçlenen doların ABD'deki büyüme ve istihdamı olumsuz etkilerken, enflasyonu da aşağı çektiğine işaret edilen raporda, ülkenin cari açığının da nispeten aşırı değerli olan dolar nedeniyle orta vadeli seviyesinin üstüne çıkacağı öngörüsüne yer verildi. Raporda, "Doların, özellikle ABD ve yurt dışındaki büyüme eksikliğine yönelik politikaların gevşediği bir ortamda daha fazla değerlenmesi zararlı olabilir" uyarısında bulunuldu.

- Fed, faiz artışını 2016'ya ertelemeli"

ABD'deki para politikasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunulan raporda, Fed'in 9 yıl aradan sonra başlatacağı faiz artışı konusunda dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Raporda, Fed ne kadar temkinli olursa olsun ABD'deki faiz artışının küresel finansal istikrarı olumsuz etkileyebileceği ifade edilerek, "FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) verilere bağlı kalmaya devam etmeli ve ilk faiz artışını enflasyon ve ücretlerdeki artış şu andakinden daha belirgin olana kadar ertelemeli. IMF'nin makroekonomik projeksiyonları, enflasyon ve büyümede yukarı yönlü sürprizler yaşanmazsa, faiz artışının 2016'ın ilk yarısına erteleneceğini gösteriyor" değerlendirmesine yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ebu Cerrah Bin Ubeyde

Yaw he je.askerlerimizin işid üyeleriyle cekilmis selfieleri cikiyor hergun. Adamlar ellerini kollarini sallayarak gidip kobanide katliam yapiyor. Kimi kandiriyorsunuz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş