DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İlik aranan üç yaşındaki Zeynep için kan bağışı

İlik aranan üç yaşındaki Zeynep için kan bağışı

28.05.2015 16:15:43
Kemik iliği hastalığına yakalanan üç yaşındaki Zeynep Gülcan'a uygun donör bulunması için vatandaşlar kan bağışı yaptı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi gören Gülcan'ın sağlığına kavuşması için bazı vatandaşlar ve gazeteciler, Türk Kızılayı Bolu Kan Merkezinde kan verdi.

Merkezde görevli Dr. Sinan Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kemik iliği hastalarının tedavisinin ilik nakliyle sağlanabileceğini belirtti.

Çok basit ve kolay bir işlemle kemik iliği bankasına kayıt yaptırılabildiğini anlatan Aslan, "Yaptığınız bu bağış bir kişinin hayatını kurtarıyor. O yüzden herkesi kemik iliği bankasına kayıt olmayı bekliyoruz. Türkiye'de sadece Türk Kızılayının başlattığı sistemde kişiden sadece küçük bir tüple kan alınmakta ve kök hücre bankasına kaydı yapılmaktadır. Bu şekilde tüm hastaların şifreleri taranmakta ve uygun olan hastalar bulunmaktadır" dedi.

Kan bağışında bulunan Memleketim Bolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Elif Sarıhan da AA'nın haberinin ardından Zeynep Gülcan'ın durumundan çok etkilendiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Kızılaya kan vererek ve kök hücresine kaydolarak yardımcı olabileceğimizi öğrendik ve bunun için buraya geldik. Kan vererek kısa bir süre içerisinde kök hücre havuzuna kaydımız yapılabiliyormuş. İnşallah Zeynep kardeşimize bir faydamız olur. Zeynep kardeşimize bir faydamız olmasa bile ilik nakli bekleyen diğer vatandaşlar ve çocuklara faydamız olur. Çünkü benim de bir kızım var. Bütün insanların bu duyarlılığa sahip olmasını istiyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

atari memet

Dayı bunları mümkünse elle, değilse kürekle siyasetin dışına atmak lazım! Canları sıkılınca her bir şeyi yapmayı meşru görebiliyorlar. Tıpkı bir Yahudi gibi!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş