DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İkinci el araç almanın tam zamanı

Pandemi dolayısıyla geçen yıl ikinci el araçlar sıfır araç fiyatlarına yaklaşmıştı. 2021 yılında tedarik sorununun çözülmesiyle birlikte ikinci elde de durgunluk görülüyor

08.03.2021 23:53:51

Türk otomotiv sektörü geçen yılı sıkıntılı bir süreç olarak geçirdi. Salgının inişçi çıkışlı izlediği seyrin devam ettiği ise bir gerçek. Her sektörü olduğu gibi bütün dünyada negatif bir koşula zorlayan Kovid-19 salgını dünya otomotiv ihracatında da dalgalanmalara neden oldu. Fabrika siparişlerinde artış olmasına rağmen çoğu marka talebe etkili şekilde karşılık veremeyip, beklentileri karşılayamadı.

İkinci el sıfır seviyesine yaklaşmıştı

Ülkemizde de vardiya düzenlemesine gidilirken tedarikte de markalar sorunlarla yüzyüze kaldılar. Bu esnada vatandaş sıfır araçtan beklediği cevabı alamayınca ikinci el araçlara yönelim arttı. Bu talep karşısında da ikinci el araç fiyatlarının seviyesi sıfır araç seviyelerine kadar gelerek vatandaşın elini daha da bağlamış oldu.
Sektör temsilcileri süreçle ilgili bilgilendirmede bulunurken bir değerlendirme de sektörün veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın'dan geldi.

Trend sıfır araçlara kaydı

2021'in ilk çeyreğinde trendin sıfır araçlara kaydığını ifade eden Yalçın, “İkinci elde ise bugüne kadar gelen süreçte şunlar yaşandı; 1 Ocak 2020'de 100 bin TL olan bir otomobil, 15 Kasım 2020'ye gelindiğinde 185 bin TL'ye çıktı. Bu tarihten Mart 2021'e kadar olan süreçte ise fiyatlar ortalama yüzde 20 geriledi. Bunun en büyük sebebi talebin azalması. Biz şu anda havaların ısınması, pandemi kısıtlamalarının gevşemesi, aşılamanın artması ve tatil planlarının başlaması nedeniyle ikinci elde talebin yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz. Tüketiciler açısından şu an içerisinde bulunduğumuz dönemin ikinci el araç almak için en doğru zaman olduğunu söyleyebilirim. Avantajlı bir dönem olması bakımından, şimdi ikinci el araç almanın tam zamanı” yorumunu yaptı.

2021 yılı pazarı hareketlendirdi

2021 yılı sıfır araç pazarı açısından oldukça hareketli başlarken, ikinci el araç pazarı yıla bir o kadar durgun başladı.Tedarik sorununun ortadan kalkması Ocak ve Şubat ayında otomotiv satışlarının oldukça yüksek seyretmesini sağladı. Diğer yandan, Türkiye'deki sürücülerin araç alma iştahı halen devam ediyor. Pandeminin getirdiği bireysel mobilite ihtiyacı bu yönde devam ediyor. Bu kapsamda, mart ayında da pazarın 50 bin adedin altına düşeceği düşünülüyor.Yaşanan gelişmeler otomotiv sektörü açısından oldukça umut verici. Türkiye otomotiv pazarında her an her şey değişebiliyor ancak bugünden yarına baktığımız zaman, geçen sene 770 bin adet bandında kapanan pazarın yüzde 10-15 yükseleceği beklenebilir. 2021 yılında iç pazarın 850 bin adetlerde kapanması muhtemel.

OSD'nin üretim beklentisi

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre 2020'de toplam otomotiv üretimi 2019'a göre yüzde 11 azalarak 1.29 milyon adete düştü. 2021 yılına ait beklentisi ise 1.4 milyon adede çıkmak.

2020 nasıl geçmişti?

2020 yılında otomotiv pazarındaki toplam satışlar, 2019 yılına göre yüzde 62 artış kaydederek 796 bin 200 adet oldu. Aynı dönemde, otomobil pazarı da yüzde 58 oranında artış gösterdi ve 610 bin 109 adet seviyesinde gerçekleşti. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, 2020'de toplam pazar yüzde 5, hafif ticari araç pazarı yüzde 20, ağır ticari araç pazarı yüzde 36 düşüş gösterdi.

Ticari sınıf daralmıştı

2020 yılında ticari araç üretimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 daraldı. Bu dönemde, hafif ticari araç grubu yüzde 9 daralırken, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 8 arttı. Pazara bakıldığında ise, toplam ticari araç pazarı 2019 yılına göre yüzde 78, hafif ticari araç pazarı yüzde 77 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 82 arttı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş