DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İki ülke arasında ilişkiler normalleşiyor

Güney Sudan ile Sudan arasındaki ilişkiler için normalleşme sinyali verildi...

6 Yıl Önce
2016-01-26 04:23:47

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan ile ilişkileri normalleştirmeye karar verdiğini açıkladı.

Mayardit, yaptığı yazılı açıklamada "Komşu ülke Sudan ile ilişkileri tamamen normalleştirmeye karar verdim. İkili ilişkilerin normalleşmesi ve sınır meselelerini görüşmesi için aralık ayında Hartum'a özel temsilci gönderdim" ifadesini kullandı.

Sudan sınırındaki askeri güçlerin 1956 sınırlarına göre 5 mil güneye çekileceğini belirten Mayardit, "Sınır bölgelerinde iki ülkenin de çok sayıda vatandaşı yaşıyor. İlişkilerin iyileştirilmesi ve onların yaşam şartlarının yükseltilmesi bizim sorumluluğumuz altında. Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in, ilişkilerin iyileşmesi ve normalleşmesi yönündeki mesajıma olumlu cevap vereceğini düşünüyorum. Aynı şekilde Beşir'in ülkemiz ile olan ortak sınırı iki halkın da yararı için açacağına inanıyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Sudan, 2011 yılında ayrılmasının ardından Güney Sudan ile sınırlarını kapatmış, bu da iki ülke sınırındaki halkı sıkıntıya sokmuştu. Sudan, sınır kapılarını açmak için Cuba yönetiminin ülkede barınan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütünü kovmasını şart koşmuştu.

SPLM-N örgütü 2011 yılından bu yana Sudan'ın Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerinin bağımsızlığı için hükümete karşı savaşıyor. Sudan Hükümeti, SPLM-N'nin Güney Sudan tarafından desteklendiğini ileri sürüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş