DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İki haftada 15 bin sığınmacı

IŞİD’in sınır kapısından geçişlerine izin vermemesi üzerine sınırdaki tel örgüleri geçen Suriyeliler, Türkiye'ye sığınıyor. Son iki haftada Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 15 bini geçti.

15.06.2015 08:23:11

PYD ve IŞİD'in çatıştığı Tel Abyad'dan kaçan binlerce Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı'nın hemen yanında tel örgüler kaldırılarak açılan koridordan Türkiye'ye geçiyor.

Bugün dört Suriyeli ailenin Türkiye'ye geçmesi üzerine, Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran IŞİD, grubun gümrük kapısından geçişlerini engelledi. Bunun üzerine sınır hattına yönelen Suriyeliler, tel örgüleri aştı. Ancak hendek olduğu için Türkiye tarafına geçemediler.

Suriyeliler, bölgeyi kısa sürede kordona alan Türk güvenlik güçlerinin oluşturdukları koridordan kontrollü şekilde kayıt işlemlerinin yapılacağı gümrük sahasına alınmaya başlandı.  Bu arada, geçişler sırasında Türk vatandaşları kol kola girip koridor oluşturarak sığınmacıların geçişini kolaylaştırdı.

AFAD ekiplerince burada oluşturulan noktaya alınan sığınmacıların üst araması yapılıyor ve beraberindeki eşyalar x-rayden geçiriliyor. Kayıt işlemleri yapılan Suriyelilerin, daha sonra sağlık kontrolleri ve aşı işlemleri tamamlanıyor. Sığınmacılardan isteyenler Türkiye'deki akrabalarının yanına, kalacak yeri olmayanlar ise AFAD'ın kamplarına yerleştiriliyor. 

TEL ABYAD NEDEN ÖNEMLİ?

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin amacı kendi denetimindeki Kobani ve Cezire kantonları arasında iletişim sağlayacak bir koridor açmak ve tek taraflı ilan ettiği üç kantondan ikisi olan Kobani ile Cezire arasında mümkün olduğu kadar toprak bütünlüğü sağlamak.

YPG'nin ele geçirmeye çalıştığı Akçakale sınırındaki Tel Abyad, IŞİD için de kritik önemde. Tel Abyad, IŞİD'in hem yabancı savaşçı geçişi hem de kaçakçılık yapmak için kullandığı güzergâhlardan biri.
İki haftada 15 binden fazla Suriyeli sığındı

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 1-13 Haziran arasında 13 bin 434 kişinin Suriye'den Türkiye'ye geldiğini açıkladı. Sadece 14 Haziran'da kabul edilen Suriyeli sayısının ise 3 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

ABD'nin havadan desteklediği PYD güçleri Suriye sınrında IŞİD kontrolünde bulunan Tel Abyad'a ilerleyişi sürerken çatışmalardan kaçan Suriyeliler, Türkiye sınırına gelmişti. Cumartesi günü IŞİD bir grubu zorla dağıtmıştı. Ancak bir grup yine Akçakale Sınır Kapısı'nda toplanarak beklemişti.

Sınır hattında toplanan ve IŞİD militanlarınca dün sınırdan geri döndürülmek istenen kalabalık, bu sabah ellerindeki boş pet şişeleri birbirine vurarak su istedi. Sık sık Türkiye lehine slogan atan kalabalık, 35 derece sıcaklıkta geçişlerine izin verilmesini bekliyor. DHA'nın haberine göre Şanlıurfa kent yöneticilerinin askeri yetkililerle yaptığı toplantıda Suriyelilerin sınırdan alınmasına karar verildi. Ortak karar Ankara'ya iletildi.

IŞİD sığınmalarına engel oldu

Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, Türkiye'ye alınması kabul edilen Suriyelilerin gümrük kapısından geçmesinin planlandığını, ancak IŞİD'in bunu kabul etmediğini açıkladı. Ayhan, Suriyelilerin nereden alınacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Sınırda kargaşa

Bu açıklamanın hemen ardından, saat 17.15 sıralarında, binlerce Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı'na doğru yaklaşmaya başladı. Suriyeliler, sınırdaki telleri yıkarak Türkiye tarafına geçmek istedi. Sınırın Türkiye tarafından da yüzlerce kişi tellerin olduğu bölgeye gitti.

Bunun üzerine Türk askerleri çıkan kargaşaya müdahale etti. Bölgeye çok sayıda asker ve zırhlı araç sevk edildi. Türkiye tarafındakilere 'Dağılın' uyarısı yapıldı, Suriye tarafındakilere de tellerden uzaklaşmaları için uyarı anonsları yapıldı.

Zırhlı araçlardan kalabalığa dağılmaları için tazyikli su sıkıldı. Askerin müdahalesiyle iki taraftakiler de geri çekildiler. 

"Tel Abyad'da 150 IŞİD'ci kaldı"

Bölgede ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçaklar da keşif uçuşu yaparken, Türk askeri de sınırda aldığı güvenlik önlemleri de devam ediyor. 

PYD'ye bağlı YPG güçleri ise Tel Abyad'ın 5 kilometre yakınlarına kadar sokuldu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdül Rahman, Kürt güçlerin Tel Abyad civarındaki 20 köyü IŞİD'den aldığını söylerken, Tel Abyad'da sadece 150 IŞİD militanının kaldığını belirtti. 

"IŞİD'e Rakka'dan destek yok"

Abdül Rahman'ın AFP'ye yaptığı açıklamaya göre, Tel Abyad'da kalan IŞİD'ciler Rakka'dan destek gelmezse kasabayı terkedeceklerini IŞİD liderliğine iletti. 

Abdül Rahman, "Rakka'daki IŞİD liderliği onlara takviye gönderemeyecek çünkü, koalisyon havadan IŞİD konvoylarını vuruyor" dedi. 

PYD güçleri, Tel Abyad yolundaki kritik Sülük kasabasını da ele geçirirken, Abdül Rahman, IŞİD militanlarının cumartesi günü evlere bombalı tuzakları kurarak kasabadan çekildiğini, Sülük'teki çatışmlarda 16 IŞİD'cinin öldüğünü söyledi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selman ammar

Ortadoğu’da estirilen yalancı baharlar ile birlikte, Türkiye’de iktidara getirilen AKP hükümeti, Ortadoğu’da İsrail-ABD eksenli bir politika izleyince, dünyanın birçok bölgesinden adeta bir kampanya edasıyla taşınan paralı-mobil cihatçılar(!) (teröristler) eliyle Suriye’de ortaya çıkan tablonun akabinde, AKP iktidarına yaslanan-nemalanan tüm İslamcı(!) medya, yazarlar, akademisyenler ve STK’lar, Suriye sürecinin arka planına, gerçeğine, bakmaksızın beslendikleri kaynağa matuf bir yol izlediler..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş