İki Fransız doktordan tepki çeken koronavirüs önerisi: Afrika'da yapamaz mıyız?

Fransız kanalında açıklama yapan iki Fransız doktor, tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronaya nasıl tepki vereceğini araştırmak için tepki çeken bir öneride bulundu.

02.04.2020 21:52:36

Fransız kanalında açıklama yapan iki Fransız doktor, tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronavirüs hastalarında denenmesi hakkında yorum yaparak araştırmaların Afrika'da ve hayat kadınları üzerinde denenmesine yönelik tepki çeken açıklamaları ile tepki topladı.

Fransa'nın LCI kanalında canlı yayın bağlantısı yapan Cochin Hastanesi Yoğun Bakım Servis Şefi Prof. Dr. Jean Paul Mira ve Araştırma Direktörü Prof. Dr. Camille Locht, yayın sırasında tepki toplayan sözlere imza attı. Tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılması için yapılan araştırma ve denemeler hakkında konuşan doktorlar, sosyal medyadan büyük tepki gördü.

"AFRİKA'DA YAPAMAZ MIYIZ?"

Aşı denemeleri ile ilgili yorum yapan Doktor Mira, "Bu araştırmaları maskenin, tedavinin, yoğun bakımın olmadığı Afrika'da yapamaz mıyız? Tıpkı AIDS araştırmalarında olduğu gibi. Veya hayat kadınları üzerinde deneyemez miyiz? Çünkü onlar daha fazla hastalanmaya yatkın, korunmuyorlar. Ne düşünüyorsunuz?" dedi. Doktor Locht'tan da tepki çeken sözlere destek geldi. Locht, "Evet haklısınız. Zaten bu araştırmanın paralelinde Afrika'da bir araştırma yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İNFİALE NEDEN OLDU

Açıklamaların ardından doktorlar sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Söylemleri "emperyalist düşünce" olarak nitelendiren kullanıcılar arasında Afrika kökenliler tarafından "Biz atalarımız gibi ezilmeyiz, gereken cevabı sert şekilde veririz" yorumları yapıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)