DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IKBY'den Haşdi Şabi'ye: Gizli ajandanız varsa dağlarımızı karşınızda bulursunuz

IKBY Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada Şii milis gücü açıkça uyarıldı: 'IŞİD ile mücadele adı altında bölgedeki sivillere ve Peşmergelere sorun çıkarmayı planlıyorsanız buyurun gelin. Dağlarımızı karşınızda bulacaksınız'

5 Yıl Önce
2017-05-30 22:23:17

TIMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, son günlerde Haşdi Şabi'nin Irak-Suriye sınırı üzerinde tartışmaya neden olan askeri operasyonları hakkında yazılı açıklama yayınladı.

IKBY'nin hedefinin terör örgütü IŞİD'invbozguna uğratılarak ortadan kaldırılması olduğu ifade edilen açıklamada, "Bu çerçevede Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu için Kürdistan Bölgesi, Irak merkezi hükümeti ve ABD arasında ortak bir plan hazırlandı. Kürdistan Bölgesi bu anlaşmanın tüm maddelerine sadık kalmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Erbil, Bağdat ve Washington arasında yapılan anlaşmanın son günlerde Irak-Suriye sınırındaki operasyondan dolayı ihlal edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Musul'un batısı, Telafer ve Şengal'in (Sincar) bazı bölgelerinde anlaşmanın ihlal edildiği görülüyor. IŞİD olduğu sürece amacımız örgütün ortadan kaldırılmasıdır ancak Haşdi Şabi içerisindeki bazı şahısların hayalleri ve satılık bazı Kürtler, IŞİD ile mücadele adı altında bölgedeki sivillere ve Peşmergelere sorun çıkarmayı planlıyorsa şunu duyurmak isteriz ki hiç kimse Kürdistan Bölgesi toprakları içerisine girmeye cesaret edemez. Cüret etmek isteyen varsa buyursun gelsin. Dağlarımızı karşılarında bulacaklar."

DEAŞ ile mücadele sırasında Peşmerge'nin ilerleme kaydettiği bölgelerden çekilip çekilmeyeceğine de değinilen açıklamada, "Anlaşmaya göre Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu başlamadan önce Peşmerge güçlerinin savaşarak ilerlediği bölgelerden çekilmemesi kararı alınmıştır ve bunun tartışılması söz konusu değildir" ifadelerine yer verildi.

HAŞDİ ŞABİ ve ŞENGAL SORUNU

Şengal, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin elinde bulunuyor ve kent ile köylerinin çoğununda Peşmerge Güçleri; Xanesor kasabası ile Şengal merkez ve birçok köyde ise PKK bulunuyor. IŞİD, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin yoğun yaşadığı 450 bin nüfuslu Şengal'e ağır silahlarla saldırarak kenti ele geçirmişti. Bunun üzerine buraya kaydırılan PKK güçleri IŞİD ile savaş sonrası blgeden çıkmak istemedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri,  Nisan tarihinde PKK'ya saldırı düzenlemişti. Türkiye, hava harekatı öncesinde ABD, Rusya, IKBY olmak üzere ilgili ülkeleri bilgilendirdi. Fakat ABD bilgilendirme yapıldığını kabul etmedi. PYD lideri Salih Müslim ise 'Beklenmedik bir saldırı' açıklamasında bulunmuştu. Saldırıda bölgede bulunun Peşmergeler de hayatını kaybetti. IKBY Yönetimi yaşananların PKK'nın suçu olduğunu belirterek, örgütten bir kez daha bölgeden çıkmasını istedi.

HAŞDİ ŞABİ ve IRAK'TAKİ SORUN

İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi, Türkiye ile Irak arasındaki önemli gerilimlerden biri. Musul operasyonuna - Türkiye'nin tüm tepkisine rağmen - Irak 'ordu unsuru' olarak katılan Haşdi Şabi, operasyon sırasında Hz. Ali bayrakları ve Hz. Zeynep sloganlarıyla hafızalara kazınmıştı. Musul operasyonundaki en önemli sorun da mezhep güdüsü ile hareket eden örgütün şehirdeki Sünni halk tarafından istenmemesiydi. Türkiye bu konuda sıklıkla "halkı Şii milis gücü ve IŞİD arasında tercih yapmaya zorlamayın" uyarılarında bulunmuştu.

Türk askerinin Başika'dan çıkmamasının en önemli sebeplerinden biri de Şii milis gücünün de etkisi ile bölgede yaşanan demografik değişimdi. Demografi, Suriye iç savaşının başından beri Türkmenler ve Iraklı Sünnilerin aleyhine şekilleniyor.

IKBY'nin de 'en doğru zaman' şeklinde nitelediği bir dönemde 'bağımsızlık referandumuna' hız vermesi haritaların değişmesi açısından önemli bulunuyor. Zira Türkmen şehri olan Kerkük, kısa süre önce kamu binalarına IKBY bayrağı asılması ile gündeme gelmişti. Türkiye'nin tepkiyle karşıladığı bu konuda IKBY'ye yakın Kerkük yönetiminden ısrarla 'bağımsızlık referandumuna katılacağız' açıklamaları gelmişti.

Ankara - Erbil hattında henüz 'kriz' kategorisine girmeyen konu ile ilgili gelişmeler dikkatle takip ediliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş