DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IKBY'deki başkanlık seçimi ertelendi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde daha önce 20 Ağustos'ta yapılacağı duyurulan başkanlık seçimi, başka bir tarihte yapılacak.

17.06.2015 16:12:50

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) daha önce 20 Ağustos'ta yapılacağı duyurulan başkanlık seçiminin ertelendiği bildirildi. 

IKBY Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Henderen Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mesut Barzani, ilgili kurumlara 20 Ağustos için seçimlere hazır olmaları talimatı vermişti. Ancak sürenin kısıtlı olması nedeniyle hazırlıklarımızın bu tarihe yetişemeyeceğini ve seçimlerin bu tarihte yapılamayacağını Barzani'ye ilettik. Dolayısıyla seçimlerin başka bir tarihte yapılacağını düşünüyoruz" dedi. 

Bölgesel başkanlık seçimi için en az 6 aya ve belirli bir bütçeye sahip olmaları gerektiğini dile getiren Muhammed, "Ekonomik krizden dolayı yeterli sayıda personelimiz yok. Seçim için mevcut alt yapımız da hazır değil" ifadesini kullandı. 

Mesut Barzani, 2005 yılında milletvekillerin, 2009'da ise halkın oyuyla "Bölge Başkanı" seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi dolmuş, ancak IKBY Parlamentosu, görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzatmıştı.

Barzani'nin bu tarihten sonra da teamüller gereği görevine devam edeceği belirtildi. 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş