SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
IKBY'de muhalefetin 'referandum karşıtlığı' buraya kadar

IKBY'de muhalefetin 'referandum karşıtlığı' buraya kadar

IKBY'nin yapacağı bağımsızlık referandumu öncesinde, İslami Toplum Partisi ve Goran hareketi fikir değiştirerek referanduma destek vermeye karar verdi.

IKBY'de muhalefetin 'referandum karşıtlığı' buraya kadar
25.09.2017 01:56:12

IKBY'de düzenlenecek anayasaya aykırı referanduma daha önce karşı çıkan, İslami Toplum Partisi (Komel), tavrını değiştirerek seçmenlere "evet" oyu kullanmaları çağrısında bulundu.

Komel tarafından yapılan yazılı açıklamada, referandum kararının yasal bir çatı altında değil ancak siyasi partiler tarafından alınmasından dolayı iç çatışma çıkarma ihtimalinin geçerli olduğu belirtilerek, her Kürt gibi bağımsızlığı destekledikleri için sandıklarda evet oyu kullanacaklarını duyurdu.

GORAN HAREKETİ DA TAVRINI DEĞİŞTİRİP KARARI SEÇMENİNE BIRAKTI

IKBY'de, Komel gibi 25 Eylül referandumuna karşı duran Goran (Değişim) Hareketi ise, yaptığı yazılı açıklamada, seçmenlerinin evet ya da hayır oyu kullanması konusunda kararı vatandaşlara bıraktıklarını belirtti.

REFERANDUM SÜRECİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının ''anayasaya aykırı'' olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında ''seçilen yolun çok riskli olduğunu'' kaydederek kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.

ÇOK KEZ BOYKOT ETMİŞLERDİ

Komel ve Değişim Hareketi (Goran), daha önce referandumun ertelenmesi için çok kez talepte bulunmuş ve referandum kararını boykot etmişlerdi.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 25.09.2017 06:32:49
Ben şahsen seçimlerden bu sonucu bekliyordum zira ekonomileri bozulduğunda ,hemen suçlunun yabancılar olduğu sığ kafalılığı zaten batı ülkelerinde eski bir gelenek. Bu nedenle de tabiiki gittikçe artacak bu durum.Tabiiki oy kaybetmemek için öteki partiler de başlayacaklar DEUTCH Deutschland
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR