DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İİT Genel Sekreteri Medeni Azerbaycan'da

İİT Genel Sekreteri Medeni Azerbaycan'da

7 Yıl Önce
2015-08-25 15:31:49
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Bin Amin Medeni, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Medeni, görüşmede yaptığı konuşmada, haziran ayında Bakü'de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları'nın başarılı organizasyonu için Azerbaycan'ı tebrik etti ve 2017'de yine Bakü'de yapılması planlanan İslam Dayanışma Oyunları'nın da aynı şekilde gerçekleştirileceğinden emin olduğunu vurguladı.

Azerbaycan'ın İİT'nin aktif üyelerinden olduğunu ifade eden Medeni, kurumun ekonomik, siyasi ve insani hedeflerinin gerçekleştirilmesi için Azerbaycan'ın sağladığı katkılardan takdirle bahsetti.

Memmedyarov da İİT ile ilişkilere özel önem verdiklerini belirtti.

İslam ülkeleri arasındaki dayanışmanın önemine işaret eden Memmedyarov, İİT'nin İslam dünyasının karşılaştığı sorunların müzakeresi ve çözümü için önemli bir kurum olduğunu söyledi.

Bakan Memmedyarov, İİT'nin, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırılarını keskin dille kınamasını ve Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesinden yana tavır sergilemesini önemli bulduklarını vurguladı.

Avrupa'da islamofobi akımlarının artmasından endişe duyduklarını belirten Memmedyarov, Azerbaycan'ın tüm ortamlarda bu konuyu gündeme getirdiğini kaydetti.

Görüşmede, İİT'nin faaliyet mekanizması, öncelikleri, gelecek dönemlerde düzenlenecek etkinlikleri ve diğer konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş