DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İhsan Özkes bakan mı oluyor?

CHP'den istifa eden Meclis'teki tek bağımsız vekil İhsan Özkes’in Adalet, İçişleri ya da Ulaştırma bakanlıklarından birine atanabileceği meclis kulislerinde konuşuluyor.

7 Yıl Önce
2015-08-24 11:50:20

Vatan'da yer alan habere göre; CHP ve MHP'nin üye vermeyeceğini açıkladığı Seçim Hükümeti'nde bağımsız milletvekilleri de yer alacak. Bu durumda CHP'den istifa eden Meclis'teki tek bağımsız vekil İhsan Özkes bakan olarak atanabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 63. Hükümet'i kurmak için Davutoğlu'na verdiği 45 günlük süre, 23 Ağustos'ta sona erdi. Geçici bakanlar kurulu, iki koşulun bir araya gelmesi sonucu kuruluyor; “1- 45 gün içinde hükümetin kurulamaması ve 2- Cumhurbaşkanı'nın seçimlerin yenilenmesine karar vermesi.” Anayasa'ya göre, TBMM seçimlerinin Cumhurbaşkanı'nca yenilenmesine karar verilmesi halinde, Bakanlar Kurulu çekiliyor ve Cumhurbaşkanı ülkeyi seçime götürecek hükümeti kurmak için Başbakan atıyor.

Anayasal şartlar

Geçici Bakanlar Kurulu için Anayasal şartlar şöyle: “Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kurulur. Güven oyuna başvurulmaz. Seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görür.” Geçici bakanlar kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları TBMM'deki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi parti gruplarından, oranlarına göre üye alınıyor. Meclis'te bulunan tek bağımsız ise CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes. Kulislerde Özkes'in, bakan olarak atanabileceği konuşuluyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

Şule Bayraktar

Sayın İhsan Özkesin CHP den ayrılması çok hoşuma gitti ve bence sadece bu ayrılmaylada bakanlığı hakediyor ve özelliklede verilmeli düşünsenize CHP lilerde ki soğuk dış etkisini şoka uğrarlar ve belki arkasından CHP den oylarda gelebilir hem Sayın Özkes Dinini bilen bir insan yazık Chp bünyesine ters geldi Dini eğitime karşı çıkan partiler bütün bünyelere terstir Allah tüm İnsanlığa Hidayet Nasip etsin İslam gelen her insana her müesseseye her partiye gerçek huzur gelir mutluluk gelir sevgi saygı şefkat merhamet adalet güç kardeşlik gelir

Cafer UÇA

Chp den istifa etti diye bağımsız yani tarafsız mı oluyor. Bakan yapılırsa bunun adına İHANET denir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş