DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IDP, Vakıf Katılım için proje finansmanı sağlayacak

IDP, Vakıf Katılım için proje finansmanı sağlayacak

7 Yıl Önce
2015-06-04 18:13:44
İslam Kalkınma Bankası (IDP) Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, katılım bankası kurulması için 300 milyon dolar tutarında proje finansmanı sağlayacak.

İslam Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamada, Bankanın, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne katılım bankası kurulması için 300 milyon dolar tutarında proje finansmanı sağlayacağı kaydedildi.

IDP, 300 milyon dolar tutarındaki kaynakla, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yeni katılım bankası kurulumu için gereken finansman imkanını sağlayarak, Türkiye'de katılım bankasının gelişmesine destek oluyor. Ayrıca, IDP İslami finansal ürünlerinin destekleyicisi açısından ana kaynak görevini üstleniyor.

- 300 milyon doları karşılığı TL başlangıç sermayesi başvurusu yapılmıştı

Vakıfbank'ın 23 Ocak 2015'te Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, yönetim kurulunun dün yapılan toplantısında, Banka bünyesinde başlatılan katılım bankası kuruluş çalışmaları ile İslam Kalkınma Bankası'ndan sağlanacak proje finansmanı çalışmalarının, süreci devam ettirecek olan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilmesine karar verildiği bildirilmişti.

Banka, daha önce KAP'a yaptığı açıklamada ise yönetim kurulunun 22 Aralık 2014 tarihinde almış olduğu kararla, banka tarafından yürütülen katılım bankası kurulması konulu projeye, Hazine Müsteşarlığı'nın garantörlüğü kapsamında, İslam Kalkınma Bankası'ndan 300 milyon dolar tutarında proje finansmanı temin edilmesi ile ilgili işlemleri yerine getirmek ve banka yönetim kurulunun 7 Ocak 2015 tarihinde almış olduğu kararla, 300 milyon doları karşılığı TL başlangıç sermayesi ve 1 milyar TL kayıtlı sermaye ile katılım bankası kurulması için gerekli izin başvurularını ve diğer işlemleri yürütme konusunda Genel Müdürlüğü yetkilendirdiğini duyurmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş