DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3669 ₺

EURO

17,5603 ₺

ALTIN

971,44 ₺

BİST

2.418,10 ₺

İdlib'e şiddetli hava saldırıları sürüyor

Suriye'nin Türkiye sınırındaki 'çatışmasızlık bölgesi' İdlib'e yoğun hava saldırıları sürüyor- Son 6 saatte en az 40 hava saldırısında 13 bölge vuruldu, en az 7 sivil öldü- Üç hastane ve Beyaz Baretlilere ait üç yardım merkezi de bombalandı

5 Yıl Önce
2017-09-19 16:53:24
Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e düzenlenen şiddetli hava saldırıları devam ediyor. Son 6 saatte 40'tan fazla saldırıda 13 bölge vuruldu, en az 7 sivil hayatını kaybetti.

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, kentin güneyinde saat 10.00 sularında başlayan hava saldırıları, öğleden sonra şiddetini artırdı.

Han Şeyhun ve Kefer Nebil ilçeleri ile Habit, Teri ve Teyr Mella köylerine düzenlenen saldırıların ardından, Maret Numan ilçesi, Latamne, Kefer Zita, Mare Zeyta ve Sayyad beldeleri hedef alındı.

Maret Numan ilçesindeki Tah Hastanesinde iki çalışan hayatını kaybetti.

Han Şeyhun ilçesi ve Habit köyü, ikinci bir saldırıya da hedef olurken, Habit'te bir sivil hayatını kaybetti.

Kefer Nebil ilçesindeki yerel meclis de hava saldırısına maruz kalırken, ölü ve yaralı bilgisine henüz ulaşılamadı.

İdlib sivil savunma (Beyaz Baretliler) merkezi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, toplamda 40'tan fazla hava saldırısında üç hastane ve üç sivil savunma merkezinin vurulduğunu bildirdi.

Savaş uçaklarının kime ait olduğu henüz tespit edilemedi.

Saat 10.00 sularında da ilin güney kesimlerinde birbirine yakın mesafedeki Sukeyk, Habit ve Hamidiye köyleri ile Ter Ay bölgesi Beşşar Esed rejimi tarafından havadan vurulmuş, saldırıda 4 sivil ölmüş, 7 sivil yaralanmıştı.

- İdlib'deki durum

Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne giren İdlib, iç savaş boyunca rejimin yoğun saldırılarının adresi oldu.

Rejim, Han Şeyhun beldesine 4 Nisan'da düzenlediği kimyasal silah saldırısında en az 100 sivilin ölümüne sebep olmuştu.

Türkiye ve Rusya öncülüğünde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlatılan ateşkes süreci sayesinde, kente düzenlenen hava saldırıları yaklaşık 2,5 aydır durma noktasına gelmişti.

Ancak 2,5 milyon civarında sivilin yaşadığı kent, zaman zaman rejimin topçu saldırılarının hedefi oluyordu.

Geçen cuma ateşkesin garantörü Türkiye, Rusya ve İran, İdlib'deki "çatışmasızlık bölgesi" sınırlarında anlaşmaya varmıştı. Garantör ülkeler, kentte muhalifler ve doğusundaki rejim güçleri arasına gözlemci güç göndermekte uzlaşmıştı.


.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş