DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İdlib'de bombalar altında ramazan

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentinde ramazan rejim güçlerinin aralıksız bombardımanı altında geçiyor.

7 Yıl Önce
2015-06-27 14:33:51

Suriye rejimi, yaklaşık üç ay önce muhalif gruplardan oluşan "Fetih Ordusu"nun (Ceyş'ul-Fetih) kontrolüne geçen bölgeye neredeyse her gün hava saldırısı düzenliyor. Rejimin kontrolü dışında ilkramazan ayını geçiren İdlibliler, devam eden saldırıların yanı sıra temel hizmetlerin dahi karşılanamadığı mahrumiyetler içinde yaşıyor. 

İftar öncesi AA kameralarının görüntülediği İdlib sokakları ve çarşılarında ürün kıtlığı ve fiyatlardaki büyük artış dikkat çekiyor. Öte yandan ülkede petrol ve gaz yataklarının büyük bir kısmını elinde bulunduran terör örgütü DAEŞ'in, İdlib gibi muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere petrol girişini engellemesi yakıt krizinin büyümesine neden oluyor.

İdlib'deki yerel aktivistlerden Suheyb Ebu Yahya, "Pazardaki pahalılık ramazanda daha da arttı. Kentte elektirik ve su kesintileri de oluyor. Ayrıca neredeyse hergün hava saldırısına maruz kalıyoruz" dedi. Tüccar ve dükkan sahiplerinin saldırılar nedeniyle büyük ölçüde kentten ayrıldığını ifade eden Ebu Yahya, bütün sıkıntılara rağmen ramazanın hayır getireceğine inandığını söyledi.

Ahraru'ş Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundu'l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu's-Sunne), Feyleku'ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau'l- Hak) gibi muhalif gruplardan oluşan Fetih Ordusu, 28 Mart'ta İdlib'de kontrolü tamamen ele geçirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

saga

Kılıçdaroğlu'nun Ermeni damarları depreşmiş. Öteden beri Rus uşaklığı yapmak kanından gelir.Bizler sınırlarımızı namusumuz biliriz demek ki o farklı biliyor. Ytak odasından (partisinin içi) haberi olmayan adam dünya dengelerinden bahsedip, milletimizin hak ve hukukunu unutuyor. Esas Rusya ve İran'ın Suriye politikası çökmüştür. 8 generalini ve binlerce askerini yine binlerce teröristini Suriye'de kaybeden İran'ın yanında askerini Suriye'ye sokmak zorunda kalan Rusya, Suriyede 2 senedir ne kazandı. Üstelik Suriye halkını da kaybetti.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş