DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeliler açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamada son günlerde Suriyelilerle ilgili gündeme gelen iddiaların gerginlik oluşturmak için ortaya atıldığı belirtildi.

5 Yıl Önce
2017-07-05 10:00:35

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Son günlerde Suriyelilerle ilgili gerginlik iddialarıyla gerginlik yaratılmaya çalışılıyor. Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemektedir."

İşte açıklamanın tam metni:

"Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyeli misafirlerimizle ilgili, “suçu tırmandırdıklarına yönelik olarak” servis edilen haber ve yorumlar gerçek bağlamından koparılarak kamuoyuna yansıtılmaktadır. Son yıllarda; komşu ülkelerdeki istikrarsızlık, iç savaş ve terör, kitlesel göç hareketlerini tetiklemiş; aramızda köklü tarihi ve dini bağlar bulunması dolayısıyla, zulümden ve ölümden kaçan insanların sığındığı ilk kapı ülkemiz olmuştur.

Sivil, asker demeden insanların katledildiği bir savaştan kaçarak ülkemize sığınmış, milletimizin yüce gönlüne kendisini emanet etmiş, ailesi ve çocuklarıyla birlikte vatanımızı evi bilmiş 3 milyonun üzerinde Suriyeliyi misafir etmekteyiz. Ülkemiz, sorunun en başından itibaren gerek güvenlik, gerek barınma gerekse yasal mevzuat noktasında birçok düzenleme gerçekleştirerek bu insanların sağlıklı bir şekilde günlük hayata uyumunu sağlamaya çalışmış, göçün etkilediği diğer ülkelere göre çok daha etkin, modern ve insani bir yaklaşım ortaya koymuştur.

'ABARTILARAK İNFİAL YARATACAK DİLLE AKTARILIYOR'

Halihazırda ülkemizde gerek kamplarda gerek kamp dışında kalan Suriyeli misafirlerimize, parmak izleri alınıp güvenlik soruşturmaları yapıldıktan sonra kayıt altına alınarak “Geçici Koruma Kimlik Belgesi” verilmektedir. Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta; misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte; bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Buna karşın, Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki verilerle karşılaştırıldığında, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemekte, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir. Suriyelilerin Türkiye'de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye'deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır.

'AYRIM DİKKATLE VE TİTİZLİKLE YAPILIYOR'

Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017 arasında yıllık ortalama %1,32'dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017'de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla %5'lik bir azalma olmuştur. Ülke genelinde 17 ve 27 Mayıs tarihlerinde 2 defa gerçekleştirilen Huzurlu Sokaklar uygulamalarında dilencilik suçuyla ilgili olarak toplam 3 bin 46 kişiye işlem yapılmış, bunlardan ilk uygulamada 149 kişinin, ikinci uygulamada ise 230 kişinin Suriyeli olduğu tespit edilmiş, gerekli adli ve idari işlemler yapılmıştır. Ayrıca yakalananlardan bazılarının Suriyeli kılığına girmiş şahıslardan oluştuğu anlaşılmıştır.

Bu veriler dikkate alındığında, zaman zaman yaşanan gerginliklerin, kamuoyunda tırmandırılmak istendiği açıkça gözlemlenmektedir. Suça karışan kişilerle ilgili gerekli kovuşturma ve adli işlemler derhal yapılmakta, ülkemizin ve vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği açısından da her türlü tedbir alınmaktadır. Öte yandan, başta Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm kolluk birimlerimiz ile adalet mekanizmamız tarafından, vatanımızı evi bilmiş kardeşlerimiz ile suçlular ve suça eğilimli kişiler arasındaki ayrım, dikkatle ve titizlikle yapılmaktadır.

Yüce milletimiz, manevi değerlerinin, Anadolu medeniyetinin ve tarihi sorumluluklarının gereğini yapmış, yapmaya da devam edecektir. Bu tip provokasyonlar ve bilinçli yönlendirmelere karşı Aziz Milletimizi ve kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğumuzun gereği olarak, bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür."

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Vatansever bir vatandaş

Toplu taşıma otobüslerde provokatörler geziyor. Suriyelilere şu anda sözlü olarak saldırılıyorlar...Dün 132P'de benzer bir olay yaşandı, saldırı yapan büyük ihtimalle sahte polis kimliği gösterdi, İstanbul Sultanbeyliye giden otobüstür. Sivil polis Suriyeli yaşadığı ilçelerde ve oraya giden toplu taşımalarda olmalılar, böyle bir olaylara sıradan vatadandaş tepki gösterse bile saldılara karşı çıksa bile yetersiz kalır ve daha büyük bir kavgaya dönüşebilir, çünkü provokasyon yapanlar zaten hazırlıklı olarak geliyor, ne zaman ne yapacaklar biliyorlar, ne tür senaryo üretecekler de biliyorlar.

hasan

çınarcık ilçe nüfus müdürü araplara küfrediyor gözlerine baka baka

Gülizar gül

Bu Arap düşmanlığı neden? Efendim im sav de araptı ve arabı 3şeyden dolayı sevin buyuruyor 1kendısı araptı 2kuranı kerim Arapça 3cennet lisanı Arapçadır

Görüş Bildir Bizimle Paylaş