DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İçişleri: 27 PKK'lı etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı son bir haftada düzenlenen terör operasyonlarıyla ilgili açıklama yaptı. Operasyonlarda 27 teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

5 Yıl Önce
2017-08-21 11:02:49

İçişleri Bakanlığı tarafından, bölücü terör örgütüyle mücadele kapsamında sürdürülen operasyonların detaylarına ilişkin açıklama yapıldı. Buna göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurlarınca bin 176 operasyon gerçekleştirildi, örgüte yardım ve yataklık iddiasıyla 302 kişi gözaltına alındı. 

27 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda, son bir hafta yurt içinde 17 terörist öldürüldü, 4'ü sağ yakalandı, 6'sı ise güvenlik güçlerine teslim oldu.

Operasyonlarda, 13'ü ağır ve uzun namlulu (2 Güdümlü Füze, 3 M-16, 1 Roketatar/Havan, 7 Kalaşnikov) toplam 20 silah, 130 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 24 el bombası, 2 bin 44 adet muhtelif mühimmat ele geçirildi. 27 el yapımı patlayıcı/mayın imha edildi, teröristler tarafından kullanılan, 5 ilde (1 Hakkari, 4 Bingöl, 1 Tokat, 2 Van, 4 Diyarbakır) 12 sığınak / barınak / mağara kullanılamaz hale getirildi.

Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 63 kişi gözaltına alındı. FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 616 kişi gözaltına alındı. Sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 16 kişi gözaltına alındı.
Yapılan planlı operasyonlarda, 997'si terör suçları (PKK/KCK 302, DEAŞ 63, FETÖ/PDY 616, sol terör örgütleri 16), 7'si siber suçlar, 3 bin 66'sı uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından olmak üzere 4 bin 70 kişi gözaltına alındı.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE

Terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 682 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 255 kişiden 7'si gözaltına alındı.

ASAYİŞ VE GÜVENLİK UYGULAMALARI

Genel asayiş, trafik ve kamu düzeninin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak oto pazarları ve toplu olarak araç satışının yapıldığı bölgelerde aranan şahıslar ile aranan/çalıntı ve change işlemi görmüş araçların bulunması, şüphelilerin yakalanmasına yönelik 20 Ağustos 2017 Pazar günü 43 ilde 843 personelin katılımıyla yapılan 'Oto Pazarlarına Yönelik Uygulama' kapsamında 7 bin 89 araç kontrol edildi.

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

298'i denizlerde olmak üzere 4 bin 183 düzensiz göçmen yakalandı, düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 200 organizatör yakalanarak gözaltına alındı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş