DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5692 ₺

EURO

18,2872 ₺

ALTIN

1.011,58 ₺

BİST

3.392,13 ₺

Husilerin elindeki liman vuruldu

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun uçakları, Yemen’in batısında Husilerin kontrolünde olan en büyük deniz üssü Hudayda Limanı'na yönelik hava saldırısı düzenledi. İki savaş gemisi tahrip oldu.

8 Yıl Önce
2015-05-27 14:35:05

Yerel kaynaklar, limana yönelik gerçekleştirilen yoğun hava saldırılarında tesislerin büyük zarar gördüğünü ve iki savaş gemisinin de tahrip olduğunu söyledi.

Bir Yemenli yetkili Reuters'a, ‘Deniz üssü; uçaklar ve savaş gemileri tarafından bombalandı. Limanın büyük bölümü hasar gördü. İki gemi de vuruldu. Gemilerden biri yan yattı' dedi.

Anadolu Ajansı'na konuşan yerel bir kaynak, koalisyon uçaklarının Hudayda Limanı'na yönelik 15 hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti. Kaynak, komuta binasının da aralarında bulunduğu birçok binanın hasar gördüğünü ve saldırıda 23 silahlı Husi'nin de yaralandığını aktardı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, iki ayı aşkın bir süredir Yemen'de yönetime el koyan Şii Husiler'e yönelik hava saldırılarında bulunuyor.

Koalisyonun hedefinde Husilere destek veren Yemen'in devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler de var.

İran'dan 11 Mayıs'ta ayrılan ve Yemen'e insani yardım taşıdığını söylenen 'İran Şehid' isimli kargo gemisinin Hudayda Limanı'na demirlemesi planlanıyordu.

ABD Savunma Bakanlığı, İran'ın Yemen'e göndereceği ‘insani yardım taşıyan' kargo gemisinin BM'nin Cibuti'deki merkezine teslim etmesini istemişti.

Yemen'e yönelik askeri operasyon düzenleyen koalisyon güçleri, Yemen'in limanlarına ambargo uyguluyor ve gemilerin denetlenmeden Yemen limanlarına ulaşmasına izin vermiyor.

Koalisyon, ambargonun İran destekli Şii Husilere ‘silah ulaşmasını engellemek' amaçlı olduğunu belirtiyor.

İran daha sonra geminin güzergâhını değiştirerek Cibuti'deki BM merkezine gideceğini açıklamıştı.

Yemen'de ufukta siyasi çözüm yok

Cenevre'de yapılması planlanan barış görüşmelerinin ertelenme gerekçesi, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Yemen konusunda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararının görüşmelerden önce uygulanmasında ısrar etmesi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Hadi, BM Yemen Temsilcisi İsmail Vild Şeyh ile yaptığı görüşmede, Husi Ensarullah Hareketi'nin, BMGK'nın "şiddete son verilmesi ve hareketin askeri birliklerini kentlerden çekmesi" yönündeki kararını uygulayıncaya kadar Cenevre görüşmelerinin ertelenmesi talebinde bulundu.

Ülkede İran destekli Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekâtı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı belirtilmişti.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş