DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Husiler şimdi de Riyad'a saldırdı

Husilerin Riyad'da bir askeri üsse balistik füzeyle saldırdığı öne sürülüyor.

5 Yıl Önce
2017-02-07 10:14:32

Yemen'de hükümete karşı mücadele eden Husiler, ülke yönetimini destekleyen Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki bir askeri üssü balistik füzeyle vurduğunu iddia etti.

Associated Press'te yer alan habere göre Husiler Riyad'da bir askeri üsse saldırdı. Saldırının Husilerin Riyad'a gerçekleştirdiği ilk balistik füzeli saldırı olduğu belirtiliyor. Ajans, Husilerin Riyad'a yeni saldırı düzenleme tehdidinde bulunduğunu da bildirdi.

Husilere bağlı haber ajansı SABA'nın aktardığı açıklamada, Riyad'da vurulan El Mazahmiya üssünün Yemen'in başkenti Sana'ya yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta olduğu ifade edildi.

Arap basını, Riyad'ı vuran füzenin, Sovyet yapımı Scud füzelerinin bir benzeri olan Borkan-1 tipi olduğunu ve Yemen'de geliştirildiğini öne sürdü. Bu füzelerin menzilinin 800 kilometre olduğu belirtildi.

Husiler, geçen hafta da Kızıldeniz'de bir Suudi savaş gemisine intihar saldırısı düzenlemişti. Teknelerle gerçekleştirilen intihar saldırısının neden olduğu patlamada iki Suudi askeri ölmüştü.

Suudi Arabistan yönetimindeki koalisyon yaklaşık iki yıldır Yemen'de Husileri hedef alan hava saldırıları düzenliyor. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş