DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HRW: 'ABD'deki 'Özgürlük Yasası' küçük bir adım'

HRW: 'ABD'deki 'Özgürlük Yasası' küçük bir adım'

03.06.2015 20:37:04
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), "Patriot Act" (Vatanseverlik Yasası) olarak anılan eski yasanın yerine geçecek "Freedom Act"ın (Özgürlük Yasası), ABD'nin tartışmalı izleme programının "küçük bir parçası" olduğunu bildirdi.

Merkezi New York'ta bulunan HRW, 11 Eylül saldırılarından sonra terörle mücadele kapsamında hazırlanan ve Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) "Vatanseverlik Yasası"nın yerine kabul edilen "Özgürlük Yasası" ile ilgili bir açıklama yayımladı.

HRW açıklamasında, Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu olarak saklamasını içeren 215. maddeyle birlikte, NSA'ya dünya genelinde izleme yetkisi veren yasanın yerine kabul edilen yeni yasanın, tartışmalı izleme programının "küçük bir parçası" olduğu belirtilerek, "devlet kontrolündeki geniş çaplı izlemeye karşı küçük bir adım" olarak değerlendirildi.

HRW kıdemli İnternet araştırmacısı Cynthia Wong'in konuyla ilgili açıklamasında, "Kongre'nin ABD dışında da insanların mahremiyetini korumak için hareket etmesi gerekiyor" ifadesine yer verirken, Amerikalıların mahremiyetini ve fikir hürriyetini sağlayan kutsal temel haklarının, diğer ülkelerin vatandaşlarının haklarından daha değersiz olmadığını belirtti.

Wong açıklamasında, olan üzerinde değişiklik yapmaya çalışmak yerine "kapsamlı izleme reformlarına acil ihtiyaç" olduğunu belirterek, Obama yönetimine ve Kongre'ye yaptığı çağrıda gereksiz ve orantısız tüm izleme programlarının sona erdirilmesini istedi.

- Bilgileri deşifre eden Snowden'a casussluk davası

ABD'li savcılar, 2013 yılında NSA'in iletişim kayıtlarını gizlice toplama programını deşifre eden eski çalışanı Snowden hakkında, casusluk suçlamasıyla dava açtı.

ABD, Hong Kong'a kaçan Snowden'ın gözaltına alınmasını isterken, Snowden daha sonra Rusya'ya sığınmıştı.

ABD'de istihbarat kurumlarına vatandaşlarının iletişimlerini kayıt altına alma başta olmak üzere, NSA'ya dünya genelinde geniş izleme yetkisi veren yasanın yerine hazırlanan Özgürlük Yasası, Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından geçen gün Senato genel kurulunda da 32'ye karşı 67 kabul edilmiş ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

Vatanseverlik Yasası'nın birçok maddesi, 2016 yılı başlangıcında yürürlükten kalkmış olacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mk

NUBİHAR ÇEVRESİ- ZEHRA VAKFI'nın hiçbir zaman bağlayıcı kararları yokken, onlar adına böyle bir tesbit yapmanız ne kadar doğru, ne kadar ahlaki hiç düşündünüzmü? yahu kardeşim bu kesimin yüksek bir siyasi bilinçleri var amma bilinçli olarak her zaman aktif politikadan uzak duruyorlar...zehra vakfı; müntesiplerinin sağduyusuna göveniyor ... onlara telkin yapmayı ise zaid görüyor...insaf kardeşim...onların açıklama yapmadığı bir hususta sizin ahkam kesmeniz iyi değil...özür dilemelisiniz...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş