DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hrant Dink cinayeti soruşturması

Hrant Dink cinayeti soruşturması

28.05.2015 17:53:13
Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 'Emniyetteki Paralel Yapı'yla ilgili düzenlenen operasyonda tutuklanan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, ikinci kez ifade verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturmada, şüpheli ve tanıkların ifadelerinin alınması işlemleri sürüyor.

Bu kapsamda, 4 Aralık 2014 tarihinde ifade veren ve cinayetin işlendiği dönemde eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Yılmazer, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden 2. kez ifadesi alınmak üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

Yılmazer, burada soruşturmayı yürüten savcılığa 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdikten sonra tekrar cezaevine gönderildi.

- Soruşturma süreci

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran'da kaldırılmıştı.

Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti. Yusuf Doğan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesiyle dosya, aynı bürodaki görevli savcılardan Gökalp Kökçü'ye devredilmişti.

Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, "Emniyetteki Paralel Yapı" soruşturmasında tutuklu bulunan o dönem eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu.

- 4 kişi tutuklandı

İfade veren şüphelilerden Faruk Sarı, sevk edildiği mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında ifade veren ve daha sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir, 'cinayette ihmalleri olduğu" gerekçesiyle, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de 'ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Seyyid Ahmet

Hakan Bey küçük! bir ayrıntı atlamış. Bu konunun anlaşılmasını ve hedefine ulaşmasını istiyorsa; 4 dilden birisini ya da 5. dili de Kürtçe kullanırdı!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş