Hong Kong lideri Lam, Müslümanlardan özür diledi!

Hong Kong Özerk Yönetimi lideri Carrie Lam, son yaşanan protestolarda polisin şehirde bulunan bir caminin bahçesine boyalı su sıkması sebebiyle Müslümanlardan özür diledi. Olayın hemen sonrası bir grup protestocu ise, cami önünde toplanarak mavi renge boyanan kapı girişini ve yerleri temizledi.

21.10.2019 16:26:44

buyuk_211

Hong Kong Özerk Yönetimi lideri Carrie Lam, son yaşanan protestolarda polisin şehirde bulunan bir caminin bahçesine boyalı su sıkması sebebiyle Müslümanlardan özür diledi.

Şehrin en kalabalık merkezlerinden biri olan Tsim Sha Shui durağında bulunan Kowloon Cami'ni pazartesi sabahı ziyaret eden Lam'in başörtüsü taktığı ve yanındaki bir heyetle birlikte caminin imamı ve diğer yöneticilerden özür dilediği ifade edildi.

Euronews Türkçe'nin haberine göre; Hong Kong'un en büyük İslami merkezlerinden biri olan Kowloon Cami'nin imamı Muhammed Arshad, Lam'in özrünü kabul ettiklerini ve Müslüman cemaatin şehirde barış içinde yaşamaya devam edeceklerini kaydetti.

Saldırı esnasında camide bulunan Muhammed Assan olayın yanlışlıkla yapıldığını belirterek "Özür dilediler. Kapının önünde bazı protestocuları görmüşler. Protestocular da gelip özür diledi. Polis işini yaptı. Göstericilerin de protesto yapma hakkı var. Herkesin ihtiyacı olan şey özgürlük. Protestocuların isteği özgürce yaşamak." diye konuştu.

buyuk2_94

PROTESTOCULAR CAMİNİN
ÖNÜNÜ TEMİZLEDİ

Olayın hemen sonrası bir grup protestocu cami önünde toplanarak mavi renge boyanan kapı girişini ve yerleri temizledi.

Göstericilerin cami cemaaatinden de özür dilediği ifade edildi. Ertesi günü sabah saatlerinde Kowloon Camisi'nin önüne gelen belediye işçileri de boyayla kaplanan sokağı temizleyerek eski haline getirdi.

Hong Kong polis yetkilileri de pazar günü yaşanan olayda camiye yanlışlıkla tazyikli ve boyalı su sıkıldığını belirterek "İnanç özgürlüne saygı duyuyor ve şehirdeki tüm ibadethanelerin korunmasına çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

OLAYDA NE OLMUŞTU?

Hong Kong'da yaklaşık iki hafta süren sessizliğin ardından pazar günü on binlerce kişinin katılımıyla dev bir protesto gösterisi düzenlendi.

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Tsim Sha Shui metro durağı çevresinde toplanan göstericilere polis biber gazıyla müdahale etti.

Olayın yaşandığı esnada çekilen drone görüntülerine göre, iki polis TOMA'sının Kowloon Cami'sinin önünden geçen kişilere mavi renkli boyalı su ve tazyikli su sıktığı görülüyor.

Herhangi bir kişinin yaralanmadığı hadisede caminin önündeki kişilerin çoğunluğunun görüntü almaya çalışan gazeteciler olduğu belirtiliyor.

Hong Kong, 300 bin Müslümana ev sahipliği yapıyor. İslami Cemiyet Fonu, şehirdeki 5 cami ve 2 Müslüman mezarlığını idare ediyor.

 

YORUMLAR (0)