Hong Kong'da molotoflarla oklar havada uçuşuyor

Aylardır devam eden protesto gösterilerinin giderek şiddetlendiği Hong Kong'da, polis, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiye, eylemciler, molotof kokteyli ve yayla oka başvurdu.

17.11.2019 21:47:22

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ni aylardır sarsan ve giderek şiddetlenen protestoların yeni sahnesi, eylemcilerin işgal ettiği Polytechnic Üniversitesi.

Sabah saatlerinde göstericilerin, işgal ettikleri Polytechnic Üniversitesi önünde kurulan barikatları temizlemeye çalışanlara tuğla fırlatması üzerine polis, üniversite çevresindeki yolları trafiğe kapattı.

Üniversite kampüsüne sevk edilen yüzlerce polis, protestoculara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bazı protestocular yay ve mancınık kullanarak ok ve molotofkokteyli atarken, çatışmalar üniversite yakınındaki Cross-Harbour Tüneli'ne taşındı.

Tünel girişindeki üst geçitten alevler yükselirken, tünele yaklaşan polis araçları yola dizili tuğlalar nedeniyle ilerleyemedi.

Protestocular, üst geçitteki otoyol geçiş gişelerinde bir polis aracını ateşe verdi.

Diğer yandan Hong Kong polisi, Polytechnic Üniversitesi'ndeki işgali 'isyan' olarak niteledi.

"Kampüse giren veya orada bulunan, isyancılara herhangi bir şekilde yardım eden herkes isyana katılma suçunu işleme riskine girer" uyarısı yapılan polis açıklamasında, protestocuların, yerleşke ile Hung Hom metro istasyonunu arasındaki üst geçidi akşama doğru ateşe verdiği, çok sayıda patlama sesi duyulduğu ve alevlerin üst geçidin altındaki yola sıçrayarak bölgedeki herkesin güvenliğini tehdit ettiği aktarıldı.

Güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için asgari güç kullandığı ifade edildi.

"KAMPÜSÜ TERK EDİN"

Polytechnic Üniversitesi yönetiminden yapılan açıklamada da yerleşkenin ciddi şekilde tahrip edildiği, herkesin ivedilikle kampüsü terk etmesi çağrısı yapıldı.

Süregelen radikal eylemlerin kampüste büyük bir güvenlik tehdidi oluşturmasının yanında derslere uzun süre ara verilmesine yol açabileceğine işaret edilerek, şiddet ve diğer radikal yöntemlerin sorunları çözmeyeceği kaydedildi.

YORUMLAR (0)