Hollanda, İngiltere'ye hava sahasını kapattı

Hollanda, İngiltere'nin yeni bir korona virüsü türünü keşfetmesinin ardından bugün İngiltere'den yolcu taşıyan uçuşları yasaklamaya karar verdi.

20.12.2020 09:21:22

Hollanda, İngiltere'nin yeni bir korona virüsü türünü keşfetmesinin ardından bugün İngiltere'den yolcu taşıyan uçuşları yasaklamaya karar verdi.

Hollanda hükümeti bu sabah yaptığı açıklamada, seyahat yasağının 1 Ocak'a kadar yürürlükte kalacağını belirterek, gelişmeleri takip ettiğini ve diğer seyahat yöntemleriyle ilgili ek önlemler almayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Hükümet açıklamasında, 'Önümüzdeki birkaç gün içinde, diğer AB üye ülkeleriyle birlikte Hollanda, virüsün yeni türünün İngiltere'den getirilmesi riskini daha da sınırlandırmanın kapsamını araştıracak' dedi.

Hollanda hükümeti, yurtdışına seyahat etmenin önemli bir koronavirüs yayılma riski taşıdığını bir kez daha vurgulayarak, "Kesinlikle gerekli olmadıkça seyahat etmeyin" uyarısında bulundu.

Seyahat yasağı, Hollanda halk sağlığı enstitüsü RIVM'nin virüsün yayılmasını kontrol etmeye çalışmak için iki ülke arasındaki hareketlerin mümkün olduğunca sınırlandırılması gerektiğini söyleyen tavsiyelerini takip ediyor.

Karayolu, deniz ve tren yolculuğu şimdiye kadar salgından etkilenmedi, ancak hükümet 'diğer ulaşım türlerine ilişkin ek önlemler' düşünüyor.

Yasak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim adamının dün ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu açıklamasının ardından geldi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)