DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hollanda'daki Türkler sandık başında

Hollanda'daki Türkler sandık başında

29.05.2015 12:07:53
Hollanda'da yaşayan Türk seçmenler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitmeye başladı.

Toplam üç gün sürecek, yerel saatle 10.00'da başlayan oy verme işlemi, akşam saat 19.00'da sona erecek.

Seçmen olma hakkına sahip 242 bin 993 Türk'ün ikamet ettiği ülkede Rotterdam Başkonsolosluğu görev bölgesinde ikamet eden vatandaşlar Lahey yakınlarındaki Rijswijk kentinde bulunan De Broodfabriek adlı fuar merkezinde, Deventer Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunanlar ise geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi De Scheg spor salonunda kurulan iki ayrı merkezde oy kullanacak.

Sahip olduğu yaklaşık 175 bin kayıtlı seçmenle yurtdışındaki en büyük seçim bölgesi olma özelliğine sahip Rotterdam Başkonsolosluğu'na ait seçim merkezine 50 sandık, 66 bin seçmenin bulunduğu Deventer Başkonsolosluğu bölgesine ise 20 sandık konulduğu belirtildi.

Kullanılan oy zarfları gün sonunda gerekli tutanaklar hazırlanıp mühürlü torbalara konulduktan sonra, elçilik ve başkonsolosluklarda oluşturulan güvenlikli odalara nakledilecek. Toplanan oylar, 3 günün sonunda toplu halde Türkiye'ye gönderilerek sayım işlemi yapılacak.

- Lahey Büyükelçisi ilk oyu kullandı

Rotterdam Başkonsolosluğu'na bağlı Rijswijk'teki seçim merkezinde ilk oyu kullanan Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, seçimlerin memlekete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Demokratik haklarını kullanmak için sandık başına giden tüm vatandaşlara teşekkür eden Arslan, "Yurtdışındaki vatandaşlarımızın uzun süredir beklentileri vardı. İlk defa geçen sene cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanıldı ama katılımın düşük olması ister istemez hayal kırıklığı yarattı. Randevu sisteminin getirdiği bazı güçlükler oldu. Bu sene bir demokrasi şöleni havasında vatandaşlarımız yoğun bir şekilde ilgi gösteriyorlar. Kalabalığı ve kuyrukları gördüm. Oy kullanma işlemi Hollanda'da iki merkezde yapılacak. Başkonsolosluklarımız, tüm devlet görevlilerimiz yine siyasi partilerle işbirliği halinde uzun zamandır bunun hazırlığı yaptılar. Huzur içinde bunu yüzümüzün akıyla tamamlamak isteriz" diye konuştu.

Amsterdam'da yaşayan Ömer Özler bulundukları ülkede oy kullanma imkanının tanınmış olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Fethiye Özler ise uzun zamandır Hollanda'da yaşadığını belirterek hayatında ilk kez Türkiye'deki seçimler için sandık başına gittiğini ve çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu arada Hollanda'da bazı sivil toplum kuruluşlarının seçime olan katılımı arttırmak için belirli yerlerden otobüslerle seçmenleri oy verme merkezlerine taşımaları bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cenk

Istedigi yerden girer ya size ne ?? Pkk pyd istedigi gibi girp cikiyr.Abd ye koordinat veriyor isbirlikciler. Bundn rahatsiz degil misiniz ?? Muslumanlar elbet zafer elde edecek

Görüş Bildir Bizimle Paylaş