DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Hollanda'da Türkleri fişlemişler

Amsterdam Belediyesi'nin, kentteki Türkiye ve Fas kökenli göçmenleri 'davranış şekillerini belirlemek' amacıyla bir takım araştırmalar yapıp fişlediği iddia edildi.

13.06.2015 17:42:36

BBC Türkçe'nin haberine göre, "PsyOps" (Psikolojik Operasyonlar) adlı çalışmaya, polis ve Afganistan'daki Hollanda gücünde görev alan özel komando biriminin de katıldığı ortaya çıktı.

Çalışmada Türkiye ve Fas kökenli göçmenler çeşitli gruplara ayrıldı. "En savunmasız oldukları yerler ve dışarıdan gelen müdahalelere nasıl tepki verdikleri" araştırıldı.

Trouw gazetesinin haberine göre 2012 yılında başlatılan çalışma, 2014 yılına kadar devam etti.

"Fişleme" olarak değerlendirilen araştırmanın sonuçları kamuoyuna açıklanmadı.

Türkiye ve Fas kökenli göçmenlerin davranış biçimlerini belirlemeyi amaçlayan araştırma Güvenlik ve Adalet Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Amsterdam Belediyesi araştırma için Afganistan'da görev yapan özel bir komando birliğinden yardım istedi.

Bu birlik, barış gücü görevinde yerel halkın güvenini kazanmak ve davranış şekillerini incelemek amacıyla eğitildi.

Proje polis ve askerlerce ortaklaşa yürütüldü. Çalışmanın, Hollanda tarihinde bir ilk olduğu belirtiliyor. İşçi Partili (PvdA) Belediye Başkanı Eberhard van der Laan'a göre bu bir, "kamu yararına askeri yardım" uygulaması.

Araştırma kapsamında polis ve askerler sivil kıyafetlerle Bos en Lommer semtindeki halkın içine karıştı.

CAMİYE GİDENLER, KÜÇÜK ÇOCUKLULAR

Bir yandan göçmenler hakkında bilgi toplandı, diğer yandan asker ve polislere uzak savaş bölgelerinde barış misyonlarına yönelik geliştirilen yöntemler öğretildi.

Çalışma kapsamında semtteki Türkiye ve Fas kökenli göçmenler gruplara ayrıldı. Göçmenler, “25-40 yaş arası camiye gidenler”, “Küçük çocukları olan göçmen aileler” gibi başlıklarla incelendi.

ARAŞTIRMADA "HOLLANDALI AİLELER" BAŞLIĞI YER ALMADI

Türk ve Faslı göçmenlerin "en savunmasız oldukları yerler", "dışardan gelen müdahalelere nasıl tepki verdikleri" ve "onlara en etkin ulaşma yöntemleri" araştırıldı.

Araştırma raporunun davranışı etkileyen koşullar bölümünde, göçmen gruplar için "askeri yöntemlerin uygulanabileceği" önerisi yer alıyor.

ANTROLOPOLOG PAUL MUTSAERS, PROJEYE TEPKİ GÖSTERİYOR

Mutsaers, Hollanda polisinin ırk ayrımcılığı yaptığını belgeleyen bir isim. Ona göre bu proje batılı olmayan göçmenlere karşı, "telkin ve yönlendirme" amacı güdüyor.

Askeri Etik öğretim üyesi Desiree Verweij de projeyi eleştiriyor. "Düzeni bu şekilde saplayan bir polisi kimse istemez" diyor.

"PROJE BAŞARILI"

Projenin başındaki isim, polis başmüfettişi Carolien Dijkstra ise, "fişleme" iddialarına karşı çıkıyor. Projenin, toplum içindeki farklı gruplarla daha iyi iletişim kurulmasını sağladığını savunuyor.

Polisin görevlerinden birinin de suçu önlemek olduğun3u söyleyen Dijkstra, bunun da halkla birlikte yapılabileceğini belirtiyor.

Askerlerin de projede yer almasını şu sözlerle savunuyor: "Askerlerin olmasının güzel tarafı onların nötr kalmaya alışkın olmaları. Asker bu alanda bir yol haritası da geliştirmiş. Bir tankla bilmediğin yabancı bir bölgeye giriyorsun, buradaki kültürel kodları da önceden bilmen gerekir. Halkın da sana yardım etmesini istersin.”

Amsterdam polisine göre proje başarılı oldu.

Bu nedenle, etnik köken konusundaki çalışmalar için 8 yeni memur ve onları eğitecek 3 uzman işe alınacak.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osmanolyg

Turkiye yillarca kurtleri fisledi ve asimile calismalariyla dillerine yasakliyarak yok etmeye calisti

ySELİM

Timeturk det ettiğin şeye bak...akp yıllardır...bütün milleti fişledi...hemde. türkiyede...hollanadaya çok görme..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan