DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hollanda'da senato seçimi yapıldı

Hollanda'da senato seçimi yapıldı

26.05.2015 17:40:10
ollanda'da eyalet meclisi üyeleri, parlamentonun üst kanadını oluşturan senatonun yeni temsilcilerini seçmek için sandık başına gitti.

Ülke genelinde toplam 570 eyalet meclisi üyesi, görev yaptıkları 12 eyalette aynı zaman diliminde oylarını kullandı. Senatonun 4 yıl boyunca görev yapacak 75 yeni üyesinin belirlenebilmesi amacıyla yapılan seçime hile karıştırılmaması için tüm eyaletlerde oy verme işlemi yerel saatle 15.00'te başladı.

Hollanda Seçim Kurulu, senato seçimlerinin resmi sonuçlarını 28 Mayıs perşembe günü açıklayacak.

Halkın doğrudan oy kullanmadığı seçim sonunda belirlenecek yeni senatodaki dağılım, Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümetinin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Teamüllere göre her eyalet meclisi üyesinin kendi partisine oy verdiği seçim sonunda hükümet ortaklarının senatoda çoğunluk sağlaması mümkün görünmüyor.

Eyalet meclislerindeki mevcut tabloya bakıldığında iktidar ortaklarının 75 sandalyeli senatoda en fazla 21 üye kazanması bekleniyor. Hükümetin bazı icraatlarına dışarıdan destek veren üç küçük muhalefet partisinin alacağı sandalye sayısının bile iktidarın senatoda çoğunluk sağlamasına yetmeyeceği belirtiliyor. Hükümetin, meclisten geçen yasaları onaylama yetkisine sahip senatoda çoğunluğu sağlayamaması durumunda, uzun ömürlü olmayabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Geçen dönem üç Türk kökenli adayın yarıştığı senato seçimlerinde bu dönem siyasi partiler listelerinde Türk adaylara yer vermedi.

- Helal kesime destek veren adaya oy verdi

Oyunu görev yaptığı Kuzey Hollanda Eyalet Meclisi'nde kullanan İşçi Partili (PvdA) Adnan Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, senato seçiminin hükümetini geleceğini yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Oyunu Hollanda'da helal kesimin yasaklanmaması konusunda verdiği destekle bilinen kendi partisinden Nico Schrijver'e verdiğini belirten Tekin, hükümet ortaklarının seçim sonunda senatoda 21 sandalye kazanabileceğini ama bunun da çoğunluk sağlamalarına yetmeyeceğini ifade etti.

Hükümetin bu yüzden bazı yasaların senatodan geçirilmesinde sorun yaşayabileceğini ifade eden Tekin, "Hükümet senatoda daha önce üç muhalefet partisinden destek alıyordu. Bu seçim sonunda destek arayacağı muhalefet partisi sayısı artacak gibi, zorluk oluşacak gibi. Ne kadar çok parti masaya oturursa anlaşmak o kadar zor olur" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Kılıçdaroğlu'nun Cumhuriyeti daha ziyade 'Çamuriyet' olmasaydı,bunlar doğru tesbitlerdi...Ama her an çamura yatabilecek biriyle işler zor olacak...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş