DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hollanda'da entegrasyon tartışması

Hollanda'da entegrasyon tartışması

7 Yıl Önce
2015-06-03 15:30:03
Hollanda hükümeti, bu ülkedeki camilerde görev alacak imamların gelmeden önce bulundukları ülkede dil kursuna tabi tutulmasını istiyor.

Hükümetin yeni planıyla ilgili meclise bilgi veren Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, imamlara Hollanda dışında dil ve toplumsal konulara ilişkin kurs verilmesi konusunun araştırıldığını açıkladı.

Asscher, bu kapsamda Alman hükümetinin uyguladığı modelin örnek alınabileceğini dile getirdi. Almanya'daki camilere atanan imamların göreve başlamadan önce Türkiye'de Almanca kursuna katıldığını vurgulayan Asscher, bunun bütçesinin iki ülke tarafından karşılandığını hatırlattı.

Asscher, Hollanda'daki Müslüman gruplarla uyum kapsamında görüştüğünü ve kendilerinden daha şeffaf olmalarını istediğini de belirtti.

Geçen sene kasım ayında Hollanda'daki entegrasyon konusu ve bazı Müslüman kuruluşların mercek altına alınması isteğine yönelik Türkiye'nin gösterdiği tepkiyi hatırlatan Asscher, bu sorunun iki ülke yetkilileri arasında farklı diplomatik düzeylerde konuşulduğunu kaydetti.

Hükümetin daha önce Hollanda'daki camilerde görev alacak imamların ülke içinde eğitilmesi konusunda attığı adım başarılı olmamıştı. Inholland Yüksek Okulu'nda bu kapsamda 2006 yılında başlatılan imam eğitimi ekonomik gerekçelerle sonlandırılmıştı. Okul yönetimi, devam eden öğrencilerin mezun olmasından sonra bölümün 2018'de tamamen kapatılacağını açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş