DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

Hocalı soykırımı anıldı

Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce katledildiği Hocalı Soykırımı'nda hayatını kaybedenler anıldı.

23.02.2018 21:14:18

Hocalı katliamının 26. yılında Altınbaş Üniversitesi ve Islahatçı Gençler Birliği tarafından düzenlenen "Hocalı'yı Anma" Programı, Altınbaş Üniversitesi Fatma Altınbaş Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Programda konuşan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türk olduklarını ve bundan da şeref duyduklarını söyledi.

Türklerin dünyanın neresinde olursa olsun bir ve beraber olduğunu aktaran Töre, "Hocalı'da meydana gelen bu katliam, 26 yıl önce hepimizin yüreklerini dağladı. O gündür bugündür, her yıl anma etkinlikleri düzenleniyoruz." dedi.

Töre, işgal edilen Azerbaycan toprakları için güvenlik ve iş birliği konferansı düzenlendiğini belirterek, "Konferans iki defa düzenledi ve Azerbaycan'a 'merak etme biz bir yolunu bulacağız ve bu işgal altındaki toprakların iade edilmesini ve işgalin sona vermesini sağlayacağız.' dediler. Ancak 26 yıl geçti aradan, iki defa toplandı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı, üçüncü toplanamadı. Neden? Çünkü o konferansın üyeleri, Ermenistan'la aynı düşüncedeler, aynı paylaşım içindeler. Söz konusu olan Türk ise Türk milleti ise onlar birlik ve beraberlik içindeler. Dünya 5'lerin ötesinde daha büyüktür. Sürekli olarak Türk milletinin aleyhine, gelişmeye ve büyümeye çalışıyorlar. Peki bizler ne yapıyoruz? Avrupa Birliği var, Amerika Birleşik Devletleri, Avrasya Birliği, İskandinav Ülkeleri Birliği, Arap Birliği, Afrika ülkeleri için Afrika Birliği var. Biz de Türk devlet ve toplulukları olarak, daha büyük bir dayanışma içerisine girmek mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Töre, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olanlara da Allah'tan rahmet diledi.

"HOCALI, ERMENİLERİN TÜM İNSANLIĞA KARŞI SAVAŞ AÇMASIYDI"

Azerbaycan STK'larının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilcisi Ahmet Şahidov da katliamın üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen hakikati tüm dünyaya aktardıklarını belirtti.

İstanbul'a gelmeden önce on gün Dağlık Karabağ'da, sınır hattında olduğunu anlatan Şahidov, "Orada, rapor hazırlamak için şehit aileleriyle görüştüm. Şehit ve göçmen aileleri ziyaret ettik ve farklı hikayeler vardı. Orada bir annemizle görüştük. Oğlunu eşini kardeşini diğer akrabalarından toplam 14 kişiyi kaybettiğini söyledi. Çok üzücü bir manzaraydı ve o annemiz 72 yaşındaydı ve 14 kişiden 10'unun cenazesini Ermenilerden alabilmiş ama dördü Ermeniler'de kalmış. Hocalı Soykırımı, Ermenilerin sadece Azerbaycanlılara karşı değil tüm insanlığa karşı savaş açmasıydı. Çünkü şehit olanlar içerisinde Ahıska Türkleri, Gürcüler, Ukraynalılar da vardı." ifadelerini kullandı.

"CİDDİ BİR DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALIYIZ"

Makedonya Milletvekili Enes İbrahim de Hocalı'yı sadece bir hafta veya bir gün değil, yılın 365 günü anmak gerektiğini dile getirdi. 

İbrahim, "Hocalı'yı unuttuğumuz anda yeni katliamlar, yeni soykırımlarla başbaşa kalabiliriz. Bu bakımdan Azerbaycan başta olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti ve diğer Türk devletleri, Türk toplulukları birlik içinde olmalı. Türk birliğine ulaşabiliriz. Öncelikle ciddi bir dayanışma içinde olmalıyız. Birlik ve beraberlik içinde mücadele etmemiz gerekmektedir." şeklinde konuştu.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş