DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hizbullah lideri Nasrullah: Arap dünyası kınamak yerine artık harekete geçmeli

ABD Başkanı Trump'ın, 'skandal Golan Tepeleri kararı'na tepki gösteren Hizbullah lideri Nasrullah, “Arap ülkelerinin azıcık bir onuru kalmışsa İsrail’le yapılan barış görüşmelerinden çekilmeli. Kınama yerine artık harekete geçmeli” dedi.

27.03.2019 10:13:25

imza

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Hizbullah'a ait El-Menar televizyonundan dün yaptığı konuşmada, işgal devleti İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin ABD tarafından tanınmasına sert tepki göstererek, "Artık kınamaların bize bir faydası olmuyor" dedi.

'TRUMP, BM KARARLARINI
KAYDA ALMIYOR'

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 2017 yılında ABD Başkanı Trump ile bir araya gelen liderlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke, hükümet ve yüz milyonlarca Müslüman'ın, Golan Tepeleri'ni İsrail tarafından işgal edilmiş Suriye toprakları olarak gördüğünü hatırlatan Nasrullah, şunları söyledi:
"Trump İsrail için bu adımı attı. Bu da bizlere, ABD yönetiminin Birleşmiş Milletleri (BM) ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını kayda almadığını kanıtlıyor. ABD, bu kurumları kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor ancak projelerine hizmet etme konusunda başarısız kalmaları halinde hiçe sayıyor. ABD'nin bu adımı ayrıca, uluslararası kurumların halkların haklarını koruma gücünde olmadığını da gösteriyor".

'ARAP DÜNYASININ AZICIK ONURU
KALMIŞSA, İSRAİL'LE YAPILAN
BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDEN ÇEKİLMELİ'

Nasrallah, Trump yönetiminin, Kudüs Siyonist varlığın başkenti olarak tanımladığını hatırlatarak, Müslüman ve Arap dünyasının sessizliğinin “tüm bu ihlaller için kapıyı açtığını” vurguladı.
“Kudüs'ü tanıma hamlesinden sonra geriye ne kaldı? Araplar ve Müslümanlar, Kudüs'e karşı durdukları için Trump'ı Golan'la benzer eylemlerde bulunmaya teşvik ettiler ”dedi.
Arap dünyasının ABD kararlarına karşı harekete geçme konusunda başarısız olduğunu savunan Nasrullah, "Arap dünyasının gerçek tepkisi Kudüs için olmalıydı. Arap ülkelerinden İsrail'e savaş açmalarını istemiyorum. Ancak Arap ülkelerinin azıcık bir onuru kalmışsa Tunus'ta düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'nde 2002 yılında başlattıkları İsrail ile barış girişimini geri çekmeliler" diye konuştu.

‘ABD DIŞİŞLERİ BAKANI
POMPEO YALANCI'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun geçen hafta Lübnan'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasındaki açıklamalarına da değinen Nasrullah, Pompeo'nun Hizbullah aleyhindeki tutumunun kendilerini gururlandırdığını ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı'nın, Lübnanlıları Hizbullah'a karşı kışkırtmak içi Lübnan'ı ziyaret ettiğini belirten Nasrullah, ABD yetkilisinin sözlerinin sadece gerçek bir mesele içermediğini vurgulayarak, Pompeo'ya "yalancı" dedi.

'TEK YOL DİRENİŞ,
DİRENİŞ VE DİRENİŞ'

Nasrullah, Suriyelilere topraklarını geri almak için bırakılan tek seçeneğin ve Filistinlilerin meşru haklarını elde etmelerinin tek yolunun "direniş, direniş ve direniş" olduğunu söyledi.
Trump'ın kararının "bölgedeki barış süreci ve toprak kavramı üzerine atılan bir yumruk” olduğunu söyleyen Nasrullah Trump'ın hareketini "Arap-İsrail çatışması tarihinde önemli bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi.
Suriye'nin üyeliğini savaşa yol açan protestoların kanlı baskısı yüzünden askıya alan Arap Birliği'ni Tunus'ta gerçekleşecek zirvesinde harekete geçmeye çağırdı.
Trump'ın Golan kararı, Başta Türkiye, Lübnan, İran ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bazı bölgesel devletlerin yanı sıra Arap Birliği tarafından da kınanmıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

suriye için

beşşar için mazlum, masum müslüman suriyeli halkı öldürüp katlediyordun.suriye toprakları işgali altında diyerek her türlü iftirayı atıyordun. golanda suriye toprağı ve işgali meşrulaştırdılar.neden suriye için israile saldırmıyorsun.gücün sadece garibana mı yetiyor. sadece mazlumları öldürüyorsunuz. sadece mezhepçilik yapıp kendilerine sünnet ehli diyen insanları katlediyorsunuz. aslında çok korkuyorsunuz. bütün enrjinizi suriyede harcadınız.israile bişey demek ne sana nede kimyasal beşşara nasip olmayacak.sizlerin israile verecek zararınız bitti.sizler masum müslümanların katilisiniz.

ALİ ER

SURİYE İÇİN... NASRALLAH İSRAİL'İ SON KIZDIRDIĞINDA (2006 DA 3 İSRAİL ASKERİNİN KAÇIRILMA OLAYI) İSRAİL LÜBNAN'IN ÜÇTE BİRİNİ YOK ETMİŞTİ. BOMBARDIMAN BİTİP NASRALLAH SAKLANDIĞI İNDEN KAFAYI ÇIKARDIĞINDA, OLUŞAN YIKIMI GÖRÜP 'ALLAHIM BEN NE YAPTIM' DEMİŞTİ. 2006 DAN BU YANA LÜBNAN'DAN İSRAİL'E SADECE BİR FÜZE YOLLANDI. HEMEN AKABİNDE DEMEÇ ÜSTÜNE DEMEÇ VERİP 'VALLAHİ YANLIŞLIKLA OLDU. SÖZ. BİR DAHA OLMAYACAK' DEDİ. İSRAİL GAZZE'YE ÇULLANIRKEN DE SADECE DEMEÇ VERDİ. O GÜNDEN SONRA SADECE KONUŞUR VE KINAR.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş