DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hizbullah'ın iki yetkilisini 'terörist' ilan etti

Suudi Arabistan, İran destekli Hizbullah’ın iki yetkilisini, Suriye ve Yemen’de çatışmalara katılmak ve Ortadoğu’da askeri operasyonlardan sorumlu olmak suçlamalarıyla ‘terörist’ olarak ilan etti.

7 Yıl Önce
2015-05-28 08:37:49

Reuters'ın haberine göre; Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı'na (SPA) göre, Halit Yousef Harb isimli bir Hizbullah yetkilisinin Yemen'de çatışmalara katılan bir askeri komutan olması iddiasıyla devlet tarafından ‘terörist' olarak ilan edildi. SPA, devletin ‘terörist' olarak ilan ettiği diğer kişinin Muhammed Kabalan olduğunu, Kabalan'ın Mısırlı bir mahkeme tarafından da 2010 yılında gıyaben mahkum olduğunu belirtti.

SPA'nın yayınladığı habere göre, Suudi Arabistan söz konusu iki Hizbullah yetkilisine, ülkede mali varlıklarını dondurma ve Suudil Arabistan vatandaşları ile herhangi bir ilişki kurmasını engellemeyi içeren yaptırımları da devreye soktu.

Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta varlığı

Hizbullah, Suriye iç savaşında Rusya ve İran ile birlikte Esed rejiminin en büyük destekçilerinden biri.

Nasrallah, Mayıs 2013'te yaptığı konuşmada ilk kez Hizbullah üyelerinin Suriye topraklarında rejim güçlerine destek vermek için bulunduklarını söylemişti.

Şubat 2015'te ise Nasrallah, Hizbullah'ın Irak'ta da güçlerinin bulunduğunu ilk kez teyit etmişti.

Nasrallah, “Şimdiye kadar Irak konusunda konuşmamıştık ama şu an Irak'ın halen geçmekte olduğu hassas aşamadan dolayı bu ülkede sınırlı bir askeri varlığımız var” demişti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali sert

birkaç İslamcı tanıdığınızın size sunduğu tablo yoktur kürtlerde. devlet devletliğini yapmaya başlasın o zaman biz kürtlerin kimin yanında olduğunu görürsünüz.mhp düşmanlığınızı biz kürtlere mal etmeyin lütfen müfid beyde aynısını yapıyor fakat fitneye sebep olduğunuda görmüyor. 1991 den sonraki seçim sonuçlarına googleden bakmak mümkündür yazarın alt yapısı MHP düşmanlığıyla örülü galiba. refah partisi tüm türkiyede olduğu gibi 28 şubattaki beceriksiz yönetiminden dolayı kaybetmiştir kürtlerle mhp ile ilişkisi yoktur

Görüş Bildir Bizimle Paylaş